Do Jeseníků jen bez mapy ?

- Cestování autor: red

Turisté mířící do Jeseníků a okolí se při návštěvě tamních zajímavostí již obejdou bez mapy či informačních tabulí. Stačit jim bude pouze mobilní telefon s GPS. Pomocí nejmodernější technologie si do něj budou moci stáhnout veškeré informace. Nový systém bude fungovat bezplatně od května.

Systém zahrnuje čtyři území - Hrubý a Nízký Jeseník, Rýmařovsko a Jesenicko. V současné době je zmapováno celkem 830 bodů zájmu,  jsou to významné historické, turistické či přírodní zajímavosti.

Vše na webu

"K dispozici budou na webových stránkách. Návštěvník, který pojede do těchto oblastí, si bude moci údaje prostřednictvím mobilu s GPS stáhnout. Když bude procházet po tomto území, může o těchto bodech dostávat informace," řekl ředitel Jesenické rozvojové Václav Pták.

Informace budou moci zájemci získat nejen v češtině, ale i v němčině. Systém bude přitom neustále aktualizován, lidé si budou moci stáhnout nejen  informace o zajímavostech regionu, ale například i o chystaných akcích.

"Například člověk mířící do Priessnitzových léčebných lázní zde najde osm bodů zájmů. Poté, co si spustí GPS, zjistí, kde stojí nebo kde jsou nejbližší body zájmu. Když si je poté otevře, zjistí, co tam může očekávat," uvedl Pták.

Aktuální informace

Podobně to funguje například, pokud turista chce zamířit na hrady či zámky v regionu. Prostřednictvím této služby se může dozvědět informace mimo jiné i podrobnosti o historii dané památky.

"Dozví se, aniž by tam musel návštěvník jít nebo to pracně hledat, základní informace. Poté se může rozhodnout, zda tam jít nebo ne i kolik je to kilometrů," sdělil. 

Součástí tohoto projektu jsou i cyklistické, turistické či běžecké trasy. V systému jsou přesně zaměřeny včetně popisu aktuálního stavu a doplněné o informace, jako jsou výškové profily či obrazový a video doprovod.

Zdroje: ČTK