Do konce srpna potrvá festival nového cirkusu Letní Letná

- Cestování autor: red

Písničky, loutky, pouliční šmíra, poezie, rodinné divadlo, pantomima i laskavý humor charakterizují produkce Tondy Novotného, který byl dnes odpoledne prvním vystupujícím z široké palety účastníků mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná.

Na prostranství mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou v Praze tu za velkého zájmu veřejnosti vzápětí vystoupili klaun Vlastimil Viktora a bublinář Václav Strasser.

Není divu, že přehlídka začala právě produkcemi pro děti, neboť v celkovém počtu více než 80 představení zaujímají celé dvě třetiny. Letos mohou rodiče využít i školy pro děti od šesti do 15 let, v níž se malí zájemci naučí denně až do konce srpna za dohledu pedagogů vyrábět loutky, masky, malovat, zpívat i žonglovat.

Pozdě večer sedmý ročník festivalu oficiálně zahájí punkový cirkus skandinávské skupiny Burnt Out Punks. Jejich produkce kombinuje akrobacii a živou hudbu se svérázným klaunstvím, divokou ohnivou show, tancem, pohybem a brutální komedií.

V rámci čtrnáctidenního maratonu vystoupí vždy večer pro dospělé publikum domácí i zahraniční hvězdy nového cirkusu. Budou mezi nimi francouzský soubor Atelier Lefeuvre&André, který po loňském úspěšném hostování uvede nový projekt nazvaný Bricolage Erotique. Dalším věhlasným umělcem je Daniel Gulko v čele souboru Cahin Caha.

Očekávány jsou i tři reprízy cenami ověnčeného projektu Rosti Nováka a režijního dua Skutr La Putyka (vesměs už vyprodané) a produkce souborů Décalages, Cirkus Mlejn, Circus Sakra a Amanitas. K dalším zahraničním hostům patří klaun Heinzi Lorenzen, člen souborů Footsbarn Theatre a Cahin Caha, který diváky zavede na bláznivou oslavu klaunových narozenin. Podrobný program a další informace o vstupenkách je možné nalézt na internetové adrese www.letniletna.cz.

Pro děti vystoupí například Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Kašpárek v rohlíku 2, Vojta Vrtek, Divadlo ANPU, Bilbo compagnie, Divadlo Koňmo a Divadélko U Panáků. "Zdarma bude přístupný koncert České televize kapely Laura a její tygři s dětským sborem Koťata," řekl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák. Připomněl, že součástí festivalového areálu je kavárna, která se každý večer mění v bar.

"Deště není třeba se bát. Všechna představení se konají pod střechou ve stanu, popřípadě u dětských představení mají svoji 'mokrou' variantu v dětském stanu," upozorňují organizátoři Letní Letné ze společnosti Gaspard.

Tagy: Praha cirkus

Zdroje: ČTK