Do Vídně na kafe i Sachrův dort

- Cestování autor: Jan Janula

Kavárny patří k Vídni stejně neodmyslitelně jako třeba obří ruské kolo v Prátru či někdejší císařská rezidence Hofburg. Jedním z nejznámějších podniků tohoto druhu je Café Hawelka, nacházející se přímo v prvním vídeňském obvodu

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kávu zde začali podávat těsně před druhou světovou válkou, ovšem prehistorie slavného podniku je mnohem delší. Začala se psát před rovným stoletím, kdy se narodil podnikatel Leopold Hawelka.

Legendární Hawelka

Svou první kavárnu si čerstvě ženatý Leopold Hawelka otevřel v roce 1936. Tři roky trvající zkušenost s pronajatým Café Alte Wien byla ale pouhou předehrou k mnohem slavnější kapitole.

A to i přesto, že když roku 1939 zahájil provoz v novém Café Hawelka, nebyla doba tomuto druhu podnikání příznivě nakloněna. Rakousko bylo anšlusem připojeno k německé říši a začátek druhé světové války byl na spadnutí.

Po vypuknutí válečného konfliktu musela kavárna stáhnout rolety a její majitel byl poslán na východní frontu.  Na podzim 1945 mohlo Café Hawelka znovu otevřít.

Poválečné začátky byly ale kvůli problémům se zásobováním obtížné. Káva se vařila na dřevě, ale ani toho nebyl vždy dostatek, a v takovém případě se musel sám majitel vydat s kárkou do lesa a otop si nasbírat.

Zlatá éra

Zlatá éra Café Hawelka odstartovala ve druhé polovině padesátých let. Tehdy se podnik stal místem setkávání a v některých případech bezmála druhým domovem řady vídeňských umělců a intelektuálů.

A když počátkem 60. let ukončila provoz další ze slovutných vídeňských kaváren - Café Herrenhof - přesunula se jeho klientela právě k Hawelkům, čímž význam podniku dále vzrostl.

Sláva podniku se ale neomezovala pouze na rakouské území. Nasát vzduch prosycený vůní čerstvé kávy a legendárních kynutých buchet paní Hawelkové přišel také třeba americký dramatik Arthur Miller nebo výtvarník Andy Warhol.

Zdroje: ČTK