Dnes je středa 1. prosince 2021., Svátek má Iva
Počasí dnes 2°C Občasný déšť

Dopoledne pláž, odpoledne lyžovačka - pouze v Dubaji

Dopoledne pláž, odpoledne lyžovačka - pouze v Dubaji
zdroj: Profimedia

Dubaj - jeden ze sedmi arabských emirátů v Perském zálivu - je zvláštní svět. Ještě před nějakými sto lety tu chcípl pes, ale pak v šedesátých letech dvacátého století našli ropu a zemní plyn! A hned se začaly dít věci.

Z původně chudého pouštního pekla se stal jeden z nejbohatších států světa. Dnešní Dubaj myslí také na turisty, koneckonců ropa jednou dojde, a tu staví jedno cestovatelské lákadlo za druhým. Jedním z nich je i unikátní krytá sjezdovka světa nazvaná prostě Ski Dubai.

Z obchodu na svah

Je to tak trochu jiný svět... Venku jsou čtyřicítky, že by se člověk z fleku převlékl do plavek, ale uvnitř obrovského betonového tubusu je mráz jako u Eskymáků a lidé navlečení do péřovek – a hlavně s lyžemi na nohou.

Ski Dubai jsou součástí nákupního centra Mall of the Emirates, jednoho z největších shoppingcenter na světě. Bylo otevřeno v roce 2005, o rok později se na svahy Ski Dubai vydali první lyžaři. A že měli co obdivovat. Tento krytý lyžařský areál má celkem 22 500 čtverečních metrů a vypadá jako obrovská hora. Dolů se můžete pustit po svazích o pěti různých strmostech a obtížnosti včetně 400 metrů dlouhé černé sjezdovky. Architekti tu mysleli i na snowboardisty – ti mají k dispozici 90 metrů dlouhé koryto.

Celý areál je lanovkou rozdělený přibližně na dvě poloviny – uprostřed umělé hory je restaurace Avalanche Cafe s výhledem na celý areál. Vidíte odtud nejen lyžaře a snowboardisty, ale i ty, které uchvátil 3000 metrů čtverečních velký Snow Park se sáňkařskými dráhami, střelnicí na sněhové koule, nebo místem pro stavbu sněhuláků.

Jak to může fungovat?

Říkáte si, jak může v tak horké zemi, jako jsou Spojené arabské emiráty, fungovat krytá sjezdovka? Pak vězte, že to arabští šejkově velmi dobře spočítali a pořádně se plácli přes kapsu. Ve dne je uvnitř lyžařského areálu teplota minus jeden stupeň Celsia. Jenže v noci ji mimořádně účinný klimatizační systém sníží na minus šest stupňů Celsia, a obří výrobníky sněhu začnou chrlit další a další vrstvy bílého nadělení. Díky tomu je každé ráno sníh čerstvý a denní teplota lehce pod nulou bohatě postačí k tomu, aby do večera neroztál. A i přes den se občas strhne malá sněhová bouře, kterou vytvářejí sněžná děla. Všechny systémy vyrábějící sníh denně spolykají 556 tisíc litrů paliva.

Nic ale není zadarmo, a tak se náklady na tuto obří stavbu vyšplhaly na astronomických pět miliard korun. Jen pro srovnání – náš ministr životního prostředí Pavel Drobil požaduje, aby zhruba stejná částka šla ročně na protipovodňová opatření pro celé Česko. Takže místo jedné kryté sjezdovky, ze které se radují Arabové z emirátů, by Češi vesele celý rok budovali protipovodňové zábrany.

Už mi to stačilo, jdu se koupat!

Máte už sněhu plné zuby? Pak vězte, že Dubaj si pro vás přichystali celou řadu dalších lákadel, a to zatraceně zajímavých. Jednou z těch nejoblíbenějších – a navíc ležící na druhém pólu pomyslných radovánek – je vodní park Wild Wadi. Nachází se u Jumeirah Beach hotelu, který je bratříčkem slavného hotelu Burdž al-Arab, jednoho z nejluxusnějších ubytovacích zařízení na světě!

Wild Wadi nabízí za denní vstupné přibližně 1300 korun neskutečné množství zábavy. Vyhřívaná voda (jakoby nestačilo, že ji ohřeje samotné žhavé sluníčko) protéká tobogány, umělými surfovacími stoji, bazény, skluzavkami... Prostě vším, co vás jen napadne.

I v tomto akvaparku je patrná megalomanie Arabů, tedy touha mít něco NEJ. A tak se tu můžete svézt na největší vodní skluzavce mimo Severní Ameriku nebo okukovat dvacetimetrový vodopád, který se spouští každých deset minut.

Celý článek naleznete na Houser.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.12.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,440 25,540
USD 22,440 22,580
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma