Dnes je pátek 20. června 2025., Svátek má Květa
Počasí dnes 10°C Skoro jasno

Dovolená v Řecku? Nebojte se

23. 5. 2012 – 15:01 | Zajímavosti | Danica Klein | Diskuze:

Dovolená v Řecku? Nebojte se
zdroj: Profimedia

Češi nemusí mít obavy z letošní dovolené v Řecku, neboť v místech, kam turisty vozí české cestovní kanceláře, nejsou známky krize znát. Na dnešním setkání s novináři to řekl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Podle něho se na plážích v zemi letos příliš nesetkají s Němci, kterých podle Řecké asociace cestovního ruchu přiletí zhruba o třetinu méně, o to víc se budou potkávat s Rusy a Poláky.

"Je potřeba striktně oddělovat krizi politickou a krizi faktickou. Politická krize se drží spíše v Aténách a v televizi," uvedl Šatný s tím, že v turistických destinacích je klid. Dramaticky nevzrostly ani ceny základních komodit. Nejmarkantnější je růst u benzínu, který vloni stál 1,60 euro a letos vzrostl na 1,75 až 1,8 euro podle konkrétního ostrova.

K poklesu zájmu Němců o Řecko přispívají zprávy o násilí vůči Němcům kvůli tvrdým úsporným opatřením požadovaným německou kancléřkou Angelou Merkelovou výměnou za finanční pomoc. Podle Šatného je možnost konfliktů mezi turisty pravděpodobná spíše na pevnině, kam Češi zpravidla nelétají. Na ostrovech drtivá většina místních žije z cestovního ruchu a ti si jsou vědomi, že si nemohou dovolit o turisty přijít.

Pokles zájmu turistů o některé destinace české cestovní kanceláře nerady přiznávají. "Řecko letos nemůže konkurovat nejpopulárnějšímu Turecku nebo Španělsku. Vloni ano," uvedl mediální zástupce cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Propad prodeje přiznala i Pavlína Pešová z cestovní kanceláře Firo-tour. Týká se především hotelů nižší kategorie, kdežto počet zájezdů do luxusnějších druhů ubytování prý meziročně posílil. Současnou situaci jako stagnaci prodejů hodnotí například Čedok.

Kvůli úbytku zahraničních turistů budou podle Šatného v Řecku zavřené některé hotely. Půjde zejména o ty méně atraktivní, které jsou dále od pláží, a pak řadu hotelů, které jsou zaměřené výhradně na německé turisty. Kromě polských a ruských klientů letos do Řecka přiletí i více turistů z Izraele. Ti kvůli diplomatickému napětí mezi Izraelem a Tureckem hledají alternativu za tuto oblíbenou destinaci. Ve větší míře si letos vybírají Krétu, uvedl Šatný.

Předchozí článek

Tuzemskou hitparádu vede Neckář, Klus v ní má tři alba

Následující článek

10 důvodů, proč číst ušima

Nejnovější články