Dovolenou si v létě vezme 65 % Čechů, polovina míří za hranice

- Cestování autor: Danica Klein

Zhruba polovina Čechů (49 procent) se během letošního léta chystá vyrazit na dovolenou. Z nich 53 procentdovolenou stráví v cizině, zbytek je rozhodnutý pro pobyt v tuzemsku, nebo zatím neví. Nejčastěji za dovolenou hodlají čeští turisté utratit částku 5000 až 10.000 korun.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Z lidí plánujících letní dovolenou se ji největší skupina podle průzkumu chystá strávit v některé evropské zemi mimo Českou republiku. K této variantě se přiklonilo 46 procent.

Jeden nebo dva týdny

O něco menší skupina, 44 procent, plánuje dovolenou v tuzemsku, mimoevropské zahraniční destinace chce navštívit zhruba sedm procent lidí. Ostatní se podle výsledků průzkumu zatím nerozhodli.

Lidé se nejčastěji rozhodují pro dovolené trvající jeden nebo dva týdny. Na týden chce z lidí plánujících dovolenou vyjet přibližně 44 procent, dvoutýdenní dovolenou preferuje 46 procent. Tři týdny dovolené si vybere necelých pět procent a zbytek připadá na delší pobyty.

S délkou dovolených souvisí i částka, kterou jsou lidé ochotni utratit. Vydat 5000 až 10.000 korun je ochotno 35 procent lidí, necelých 27 procent počítá s částkou do 20.000 korun na osobu a přes 20 procent chce udržet výdaje za dovolenou do 5000 korun.

Služeb cestovní kanceláře při nákupu zájezdu využije třetina dovolenkářů, 61 procent si zájezdy vybírá dopředu a nespoléhá na nabídku na poslední chvíli.

Polovina za hranice

Podle dříve zveřejněného květnového průzkumu se letos v létě chystá na dovolenoustejně jako loni 65 procent Čechů. Polovina z nich pojede do zahraničí, zatímco v roce 2010 jich trávilo dovolenou v cizině 46 procent.

I podle tohoto průzkumu největší podíl dovolenkářů, 35 procent, plánuje letos za letní dovolenou utratit 5000 až 10.000 Kč.

Tagy: Dovolená Češi cestování chalupa

Zdroje: ČTK