Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Dračí oko je slané jezero uprostřed skal

Dračí oko je slané jezero uprostřed skal
zdroj: Archiv

Chorvatské městečko Rogoznica se pyšní nejen nejlepším oceněným přístavem, ale také unikátním slaným jezerem, rozprostírajícím se uprostřed skal.

Dračí (Zmajevo) oko vzniklo po poslední době ledové, což  znamená zhruba před deseti tisíci lety. V té době moře stouplo a puklinami se vlilo do kotliny, která se zde utvořila. Tak vzniklo Zmajevo oko podle historiků a zeměpisců. Místní lidé na to mají však jiný názor. Jezero vždy nahlodávalo fantazii místním obyvatelům, a proto vytvořili legendu, která původ jezera vysvětluje…

Zmajevo oko v létě

"Kdysi dávno se na místě jezera rozprostírala velice úrodná pole, která vlastnili dva bratři. Jeden bratr ovšem oslepl a svého sourozence prosil, aby úrodu rozdělil rovným dílem mezi ně dva, nebo bude strašlivě potrestán. Bratr mu to samozřejmě slíbil, ale když nastal čas sklizně, svého slepého bratra strašlivě okradl. A jak slepý bratr řekl, tak se stalo. Země se zatřásla, propadla se a na místě pole vzniklo jezero. Z jezera se vynořil obrovský drak, popadl zrádného bratra a zmizel s ním v hlubinách."

Bohatý výskyt fauny

Ve Zmajevu oku panují zvláštní podmínky. Ve spodní vrstvě není téměř žádný kyslík a převládá zde sirovodík. V horní části jezera je ovšem kyslíku dostatek.  Panují zde podobné podmínky jako v moři. V jezeru tak můžete narazit na ústřice, datlovky vrtavé, raky, langusty nebo humry. A to vše v poměrně hojných počtech.

Zmajevo oko vám poskytne i dávku adrenalinu. Uvidíte sami, zda vás okolní stěny osloví a také si skočíte z několika metrové výšky rovnou do vody.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma