Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Durmitor, přírodní div Balkánu

Durmitor, přírodní div Balkánu
zdroj: Archiv

Černá Hora je turisty vyhledávána především pro svá přímořská letoviska na jihu země. Největší jadranský fjord Boka Kotorská, historické městečko Budva nebo celebrity oblíbený Sveti Štefan jsou světově proslulá místa. Poznávaní Černé Hory ovšem může mít úplně jinou rovinu.

Nepoznané kouzlo Balkánu

Již samotný název země svědčí o převážně hornatém charakteru krajiny. Durmitor, jeden z pěti národních parků se rozkládá na severu země. Geograficky je součástí Dinárského pohoří, vizuálně park připomíná italské Dolomity s typickými vápencovými skálami, průzračnými horskými říčkami a ledovcovými jezery.

Národní park Durmitor
Národní park Durmitor

Při příjezdu z Bosny a Hercegoviny můžete během letních měsíců narazit na lesní požáry, které v tomto období pravidelně trápí celou oblast. Složité objížďky postižených míst vám můžou prodloužit cestu až o několik hodin. Ačkoliv Durmitor leží v nadmořské výšce okolo dvou tisíc metrů, sluneční paprsky jsou zde přes den stejně ostré jako v  přímořských oblastech u Jaderského moře. V noci se situace rychle mění a teploty padají až k nule.

Přírodní dědictví Dinárských hor

Nejvyšší bod Durmitoru je s výškou 2523 metrů Bobotov kuk. Výlet na nejvyšší vrchol národního parku může být celodenní záležitostí, pokud nevyužijete zdejší lanovku. Za cenu 6 euro vás lanovka vyveze až do nadmořské výšky kolem dvou tisíc metrů. Pokud nejste příznivci náročné vysokohorské turistiky, doporučuji zvolit tuto variantu. Procházky po hřebenu pohoří nejsou tolik fyzicky náročné a výhled na okolní krajinu bezesporu naplní vaše očekávání od Durmitoru.

i v létě narazíte na sníh
i v létě narazíte na sníh

Není překvapením, že díky jedinečnosti a nedotčenosti místní přírody byl Durmitor v roce 1980 zařazen na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Navzdory přírodním krásám parku zde nenarazíte na příliš turistů ani obyvatel. Existuje zde několik vesnic, respektive rodinných osad, ve kterých se lidé živí převážně zemědělskou činností. Ovšem i tito původní domorodci z Durmitoru pozvolna odchází za prací do větších měst.

Nezapomeňte na návštěvu u domácích

Cestovní ruch se koncentruje v největším rekreačním středisku oblasti ve městě Žalbjak. Nejvýše položené vysokohorské středisko na Balkáně nabízí zázemí jak lyžařům, tak milovníkům horské turistiky. Poskytovanými službami nejde město srovnávat s luxusními středisky alpského typu, nenáročný turista jimi ovšem nepohrdne. Ve městě najdete všechno od hotelů, obchodů, přes restaurace až po půjčovny lyží nebo kol. Pokud chcete více poznat život místních Černohorců, vydejte se za město.

v Durmitoru najdete několik jezer převážně ledovcového typu
v Durmitoru najdete několik jezer převážně ledovcového typu

Podél hlavní cesty uvidíte spoustu nápisů odkazující na kempy nebo apartmány. Ačkoliv se o oficiální kempy národního parku nejedná, byla by škoda odbočku minout. Ubytování poskytují místní obyvatelé, kteří si vedle svých domů postavili menší skromnější chatky. Ceny nejsou fixované a nocleh se dá při kratším smlouvání ujednat na 7 euro na osobu. Návštěva domorodců má více výhod. Každý správný Černohorec má v zásobě pravou balkánskou domácí rakiji, kterou zájemci prodá za přátelskou cenu.

Pravého Černohorce poznáte podle domácí rakije!

Pokud sebou vezete stan, majitelé mají ve většině případů u chatek zahradu, na které vám povolí za pár euro kempovat. Vzhledem k nevyzpytatelnému horskému počasí a teplotám, které navzdory letním měsícům padají v noci téměř k nule, se dá přespání ve stanu doporučit jen doopravdy nenáročným povahám. Pro cestovatele, kteří na cestách rádi poznávají nové lidi, má ubytování v chatce další výhodu. Ve společných prostorech chatky můžete nad sklenkou rakije prosedět celou noc jak s místními, tak s dalšími poustevníky.

Černé jezero
Černé jezero

Pohádkovou krajinu národního parku dokresluje několik jezer ledovcového původu, z nichž největší a dle turistických průvodců nejkrásnější je Černé jezero. Díky doporučení veškerých prospektů je jezero na první dojem nejrušnějším místem Durmitoru. Nechybí zde restaurace, jiné turistické atrakce a davy návštěvníků. Pokud ovšem chcete poznat atmosféru liduprázdné černohorské krajiny s pohádkovými jezery, najdete při projíždění krajiny Durmitoru mnoho jiných příležitostí.

Evropský Grand Canyon

Dalším unikátem zdejší přírody je nejhlubší kaňon Evropy, který byl po staletí utvářen proudem řeky Tary. Most poblíž osady Djurdjevića Tara je místo s jedinečným výhledem na kaňon řeky. Tento most byl postaven již před vypuknutím 2. světové války a se svou výškou 135 metrů nabízí nejhlubší pohled na koryto řeky.

koryto řeky Tary
koryto řeky Tary

Vysokohorská turistika, nedotčená příroda, srdeční obyvatelé, cenově nenáročné středisko, těmito slovy se dá shrnout základní charakteristika Národního parku Durmitor. Pokud máte chuť navštívit jeden z posledních turismem nezasažených koutů Evropy, černohorské Dolomity jsou tím pravým místem.

AUTOR: Zuzana Skříčilová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma