Eisacktal – lyžování, kultura a odpočinek

- Cestování autor: red

Jihotyrolské údolí Eisacktal/Valle Isarco v zimě – to je podařená směsice města a venkova, kultury a kulinářského požitku, sněhu a aprés-ski. Lyžařská sezóna zde odstartuje už 4. prosince a potrvá až do začátku dubna.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Rozmanitost zimních aktivit, kterou nabízí údolí čtyř ročních období, je jedinečná: tři slunečné lyžařské oblasti Rosskopf/Montecavallo, Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo a Ladurns/Ladurno v okolí starého města Sterzing/Vipiteno, spojeného s působením rodiny Fuggerů, jsou pro zimní radovánky všeho druhu jako stvořené.

Kolem Brixenu/Bressanone, nejstaršího města Jižního Tyrolska se svými početnými kunsthistorickými poklady, leží Plose, Gitschberg a Jochtal – tři nejatraktivnější areály proslulé oblasti Dolomiti Superski.

„Domácí hora" Brixenu

Plose je dá se říct „domácí horou" města Brixen. Tento dvou a půl tisícový velikán je pro mnohé i horou nejoblíbenější. Plose je synonymem pro nádherný výhled, skvělé sjezdy a mnoho, mnoho slunce. Přestože na Plose nikdy není prázdno, nemusíte se obávat hektických návalů. Tady si zalyžujete skutečně podle svého tempa a nálady.

Na své si tu přijdou jak začátečníci, kteří se s tajemstvím bílého sportu teprve seznamují, tak špičkoví lyžaři, kteří nemají lyžařského vzrušení nikdy dost. Navíc si z hory Plose sjedete nejdelší sjezdovku celého Jižního Tyrolska – černou sjezdovku Trametsch v délce 9 km padající do údolí.

Ladurns_Gossensass

Brixen není vyhnanství

Pro Čechy je Brixen spojen s nedobrovolným pobytem Karla Havlíčka Borovského, básníka a bojovníka za českou vlast. Brixen byl po několik let (1851 – 1855) jeho nuceným bydlištěm. První týdny svého vyhnanství strávil v hotelu Elephant. Poté pobýval v domě zvaném Kellerhäusl, který je v současnosti soukromým majetkem. Přesto jsou zde umístěny dvě pamětní desky, velká v italštině a češtině a malá v němčině.

Ve všech šesti lyžařských oblastech se starají zasněžovací zařízení o to, abyste měli až do jara ze sněhu opravdový požitek. Do Eisacktalu se od severu za zimními radovánkami dostanete docela jednoduše přes brennerskou dálnici.

 

Brixen

Acuarena Brixen

 Ideálním místem, kde uvolníte tělo po náročném dni na sjezdovce při vykrajování obloučků, je právě vyhlášené wellness centrum Acquarena Brixen, které je považováno za jedno z nejlepších v celé oblasti Jižního Tyrolska/Südtirol. Více informací o otevírací době a atrakcích najdete na www.acquarena.com.

 Praktické informace:

Celkem sjezdovek: 140 km (20% modré, 65% červené a 15% černé)

1denní skipas dospělý: 36 €

6denní skipas dospělý: 191 €

Ubytování: www.suedtirol.info/balicky

 Více informací o střediscích údolí Eisacktal hledejte na www.eisacktal.com nebo na www.suedtirol.info.