Eura na dovolenou je výhodné nakoupit teď, tvrdí analytici

- Cestování autor: Jan Janula

Nakupovat eura na letní dovolenou se vyplatí nyní, říkají analytici oslovení ČTK. Podle nich nemá smysl nákup odkládat a čekat na výhodnější kurz, protože koruna by se již prý neměla příliš odchýlit od současných hodnot.

Česká měna může podle ekonomů v následujících měsících dokonce oslabit kvůli vývoji dluhové krize v Evropě nebo kvůli současné vládní krizi v Česku. Současné posílení koruny na úroveň okolo 24,20 Kč/EUR proto analytici vidí jako vhodnou příležitost valuty koupit nyní.

Zvýhodnění se nečeká

"V období příštích několika měsíců tu nevidím faktory, které by měly korunu posilovat a nákup valut zvýhodňovat. Nejvíce asi bude záležet na situaci na hlavních světových trzích, která může korunu vychylovat oběma směry," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Témata z domácí ekonomiky včetně případného zvýšení sazeb ČNB by na korunu měla podle něj působit spíše negativně. "Česká politika sice trh téměř nezajímá, výsledkem současných zvratů ale může být ochromení reforem a následné negativní komentáře ratingových agentur by už korunu zajímat mohly," upozornil. Na konci roku předpokládá kurz koruny jako nyní, tedy kolem 24,30 Kč/EUR.

Druhé a třetí čtvrtletí je charakteristické výplatou dividend zahraničním vlastníkům domácích subjektů, pozitivem pro korunu není ani domácí politická scéna, upozornil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Posílení ke hranici 24 korun či dokonce pod ni tak očekává až koncem letních měsíců. "Na konci roku by se mohla koruna pohybovat na úrovních okolo 23,90 Kč/EUR," dodal.

Tagy: Dovolená finance

Zdroje: ČTK