Festival české hudby v Londýně

- Cestování autor: red

V londýnské koncertní síní Cadogan Hall začíná třítýdenní festival věnovaný české hudbě nazvaný Czech Festival 2010.

Při úvodním koncertu bude Český národní symfonický orchestr dirigovat Libor Pešek, při dalších koncertech ho vystřídá Peter Altrichter. Pešek se v Británii proslavil jako umělecký šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru. Nyní při zahajovacím koncertu uvede Koncert pro dvoje housle a orchestr (Bohuslava Martinů) se sólisty Antonínem Hradilem a Jiřím Hurníkem a symfonii Z Nového světa (Antonín Dvořák). Ve středu pak londýnskému publiku představí kompletní cyklus symfonických básní Má vlast (Bedřich Smetana).

Důležité místo během třítýdenního festivalu zaujímá Bohuslav Martinů. Šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek v rámci festivalu uvede Čtvrtou symfonii od Martinů a londýnské kulturní středisko Barbican uspořádá v rámci festivalu odborné sympozium o Bohuslavu Martinů.

Britský pianista William Howard bude během svého recitálu hrát díla Leoše Janáčka, Zdenka Fibicha, Dvořáka i soudobého autora Pavla Zemka-Nováka. Festival uzavře v Royal Festival Hall Londýnský symfonický orchestr pod taktovkou Vladimira Jurowského, který představí Tarase Bulbu (Leoš Janáček).

Tagy: festival hudba

Zdroje: ČTK