Festival nad řekou láká kromě filmů i na besedy s tvůrci

- Cestování autor: red

Nejen filmové projekce, ale i besedy s tvůrci, výstavy nebo hudební vystoupení jsou součástí letošního Festivalu nad řekou. Jeho druhý ročník dnes začal v Písku. "Snažili jsme se, aby aspoň u všech českých filmů byla po projekci beseda s autory snímku. Například k filmu Kuky se vrací přijede Zdeněk Svěrák a kameraman Vladimír Smutný," řekl koordinátor programu Štěpán Hulík.

Organizátoři se snažili přivést před diváky nejen režiséry, ale třeba i scenáristy nebo dramaturgy. Díky nim mohou podle Hulíka získat nový pohled na daný film. Prezident festivalu Michael Havas poznamenal, že kromě besed se zajímavými lidmi mají návštěvníci festivalu možnost vidět filmy, které se běžně nepromítají.

Jedinečná by podle něj měla být beseda se sedmi polskými režiséry v rámci festivalového cyklu Polský film morálního neklidu. Lidé budou mít možnost vidět zhruba 25 titulů, na programu jsou například čtyři filmy od Krzysztofa Zanussiho nebo dva tituly Andrzeje Wajdy.

Festival nabízí čtyři cykly, kromě Polského filmu morálního neklidu to jsou Belle epoque, Francouzská kinematografie a Diagnóza času. Snímky k francouzské kinematografii vybírala dramaturgyně Tereza Brdečková a snažila se od známých filmařů vybrat méně známé tituly, poznamenal Hulík. Diváci se tedy mohou těšit například na Divoké dítě od Francoise Truffauta nebo Bláznivého Petříčka od Jeana-Luca Godarda.

Novinkou je cyklus Diagnóza času, která by měla být paralelou k morálnímu neklidu. "Dramaturg Jan Lukeš vybral deset československých filmů od 60. let až do současnosti, které mají být obrazem duše jednotlivce v proměnách doby," přiblížil Hulík. Zajímavý by podle něj měl být film Dvacátý devátý režiséra Antonína Kachlíka o puči v československé komunistické straně, kdy se do čela strany dostal Klement Gottwald. Po projekci bude diskuse s režisérem filmu.

Projekce se konají na čtyřech místech, a to v kulturním domě, kině Portyč, v letním kině a na Velkém náměstí. Projekce na náměstí je volně přístupná a vstupné je dobrovolné, lidé se bez akreditace dostanou i do letního kina. Loni festival navštívily zhruba dva tisíce lidí. Akce potrvá do 5. srpna.

Tagy: Písek

Zdroje: ČTK