Festival otevřených sklepů nalákal dva tisíce příznivců vinných bobulí

- Cestování autor: Jan Janula

Ochutnávat víno, které dozrálo na svazích pod Pálavou, přijelo o tomto víkendu na Břeclavsko 2000 lidí. Pavlov, Dolní a Horní Věstonice a další obce vítaly milovníky vína Festivalem otevřených sklepů.

Akce tentokrát nabídla možnost porovnávat víno, které zraje v nerezových tancích ve velkých, renomovaných vinařství, od toho připraveného tradiční cestou u malých vinařů, kteří na takové vybavení nemají prostředky.

Dva vinařské světy

"Je úžasné porovnávat dva vinařské světy - na jedné straně to byly impozantní moderní budovy Gotbergu a Sonberku, z jejichž teras byl nádherný výhled na Novomlýnskou nádrž a na Pálavu.

Na druhé straně to byly malé sklípky například v Dolních Věstonicích nebo ve Strachotíně," popsal dojmy pořadatelům jeden z návštěvníků Martin Traubert z Kladna.

Sklepy tentokrát účastníkům otevřelo 28 vinařů. V doprovodném programu hrály cimbálové muziky i se četla poezie. "Pořad Ženy a víno nalákal více jako stovku návštěvnic," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Kultovní událost

Festival otevřených sklepů pořádá Nadace Partnerství. Letos zahájila třetí sezonu. Za tu dobu si podle Juraje Flamika akce získala postavení jedné z nejznámějších vinařských slavností v ČR.

Všech 1650 vstupenek vyprodali organizátoři už dva týdny před festivalem, a to i lidem ze vzdálených koutů republiky a zahraničí.

Flamik festival označil za celoživotní vinařský seriál, který rok co rok mapuje vína a vinaře po celé jižní Moravě. Každý rok se koná ve třech termínech. Letos tak budou následovat další dva běhy, letní v Modrých horách a svatomartinský na Znojemsku.

"Oba dva následující festivaly se již připravují a na základě zkušeností bych zájemcům doporučil co nejdřívější rezervaci ubytování i vstupenek," dodal Flamik.

Zdroje: ČTK