Festivalové léto: Letní filmová škola v Uherském Hradišti

- Cestování autor: red

Letošní Letní filmová škola v Uherském Hradišti má za sebou oficiální start. Program největšího nesoutěžního filmového festivalu v zemi sice začal už během pátečního odpoledne, teprve dnes ale byl v sále kina Hvězda slavnostně zahájen.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Následovala projekce filmu Prázdniny pana Hulota režiséra Jacquese Tatiho. Přehlídla se letos koná už po šestatřicáté a potrvá do 1. srpna. Podle jejího uměleckého ředitele Pavla Bednaříka bude pro pořadatele úspěchem maraton koncertů a projekcí především zvládnout. "Další úspěch určitě bude, pokud přiletí všichni hosté, které jsme na letošní Letní filmovou školu pozvali, to znamená hosté jako je Béla Tarr, Ken Loach, Fridrik Thór Fridriksson, kteří přijíždějí až v druhé polovině Letní filmové školy," řekl Bednařík.

Centrum města už zaplnili mladí lidé, kterých do Uherského Hradiště každoročně míří tisíce. "To, co mě na filmovce momentálně láká úplně nejvíc, je to, co se koná každý den v kině Hvězda ve 14:30, němý film a živá hudba k tomu. To si myslím, že je výborný počin pořadatelů. A mám zálusk na některé české filmy, které jsem nestihl během sezony v kině," proradil Marek Zemský, který na přehlídku přijel z Brna.  Podle pořadatelů z Asociace českých filmový klubů (AČFK) se na LFŠ do sobotních podvečerních hodin akreditovalo už více než 3600 lidí.

Přehlídce se ale nevyhnuly ani problémy. Kvůli vydatné bouřce, která Zlínský kraj zasáhla v noci z pátku na sobotu a poškodila obě letní kina, museli pořadatelé zrušit všechna tři představení plánovaná původně na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

Dnešní program kromě filmových projekcí nebo přednášek nabídl i začátek výstavy modelů oděvů a obuvi inspirovaných motivem rajské zahrady. Otevřela se v Redutě a jejich autory jsou studenti zdejší Střední uměleckoprůmyslové školy. V neděli je kromě množství filmových projekcí, mezi kterými bude i oscarový Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, na programu například vernisáž výstavy československých filmových plakátů.

Zdroje: ČTK