Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Festivaly a státní svátky na Slovensku

Festivaly a státní svátky na Slovensku
zdroj: Archiv

Kalendáři kulturních událostí dominují kromě náboženských oslav a poutí také umělecké a hudební festivaly, specifické pro každé město.

Slovensko možná nemá houf mezinárodně známých hudebních skladatelů, chlubí se ale silnější folklorní tradicí než Česká republika. Největším a nejprestižnějším každoročním folklorním festivalem, který se koná na přelomu června a července, je Folklorní festival Východná. Účastní se ho skupiny z celé Evropy. Mezi další důležité festivaly patří festival v Detve (začátkem července), Rusínský ve Svidníku (uprostřed až na konci června) a festival Gombasek s maďarským nádechem (srpen).

V osmdesátých letech minulého století se znovu zrodila tradice náboženských poutí (púť), obvykle spojená s uctíváním Panny Marie. První týden v červenci se v Levoči ve Spišském regionu sejde shromáždění čítající až 250 000 lidí. Ti se scházejí u malého poutního kostelíka nad městem. Další dva měsíce po celém regionu pokračují menší oslavy.
Pro pravověrné, kteří převládají na východě země, jsou Velikonoce (Veľká noc) mnohem důležitější než Vánoce. V rámci oslav často probíhají dlouhá procesí a četné bohoslužby, které bývají velice poutavé.

STÁTNÍ SVÁTKY
1. leden (Den vzniku Slovenské republiky)
6. leden (Tři králové)
Velký pátek
Velikonoční pondělí
1. květen (Svátek práce)
8. květen (Den osvobození)
5. červenec (Sv. Cyril a Metoděj)
29. srpen (Slovenské národní povstání 1944)
1. září (Den ústavy)
15. září (Den svaté Panny Marie)
1. listopad (Dušičky)
17. listopad (Den boje za svobodu a demokracii)
24. prosinec, 25. prosinec, 26. prosinec (Vánoce)

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma