Fish Festival připlavil do Prahy tisíce ryb. Střelecký ostrov obsadili rybáři

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Střelecký ostrov v Praze dnes obsadili rybáři, celý víkend se tu koná soutěž v takzvaném muškaření. Fish Festival přilákal k Vltavě amatérské rybáře, ale i rodiny s dětmi, součástí akce totiž byly i koncerty, hry a kuchařská show. Rybáři z celé Evropy soutěží v loďkách rozesetých mezi Karlovým a Jiráskovým mostem, kvůli závodům bylo tento týden do řeky vypuštěno 24 metráků ryb.

"To sluníčko není dobré, protože to se ryby schovávají u dna," komentoval dnešní slunečné počasí zakladatel rybářské soutěže Orvis Cup Jiří Voráček. Při rozhovoru na pódiu ale návštěvníkům řekl, že do dnešního poledne rybáři chytli 150 ryb. Kvůli šestému ročníku rybářského klání byly ve středu vypuštěny do Vltavy desetitisíce pstruhů duhových, sivenů amerických a pstruhů potočních.

Na umělou mouchu

"Neměří se na počet, ale na délku ryb," dodal Voráček s tím, že nejúspěšnější rybáři minulých ročníků ulovili až 60 kousků. Kromě pstruhů to mohou být i kapři, plotice, štiky nebo okouni. Ryby se ale po přeměření pouštějí zpátky do vody, a zůstanou tak k dispozici pražským rybářům.

Ryby se chytají na umělou mouchu, v této technice patří čeští rybáři ke světové špičce. Podle organizátora festivalu Milana Heidlera ale málokdo ví, v čem muškaření spočívá. Pro zájemce je proto připravena škola, kde se mohou naučit některé techniky přímo od mistrů. 
Víkendového klání se účastní přes 90 rybářů, kromě domácích borců jsou mezi nimi i zástupci Polska, Slovenska, Nizozemsko, Chorvatska a Rumunska. Žen je však mezi soutěžícími jen pět. "Asi je k tomu málo vedeme," poznamenal s úsměvem Voráček.

Kromě rybaření si návštěvníci mohli užít i koncerty, zábavné hry pro děti, přehlídku sokolníka nebo projížďku na kajacích. Při kuchařské show zase mohli ochutnat speciality z ryb a mořských plodů, třeba tygří krevety s kokosovou omáčkou nebo špagety s uzeným pstruhem.

Zdroje: ČTK