Grabštejn proti proudu času

- Cestování autor: Jan Janula

Návštěvníci hradu Grabštejn na Liberecku se v letošní sezoně mohou těšit na první část nové prohlídkové trasy, která je pojata jako procházka jeho historií proti proudu času. Hrad má za sebou dlouhé roky rekonstrukce a dosavadní expozice už pro jeho návštěvníky atraktivní nebyla.

Nová by měla představit, jak se na hradě žilo a k čemu v minulosti skutečně sloužil, řekl  novinářům náměstek ředitele libereckých památkářů Petr Weiss. Trasa bude slavnostně zpřístupněna v polovině dubna.

Změna je život

"Exponáty nedávaly návštěvníkům představu, jak se mohlo na šlechtickém sídle bydlet. Protože se v druhé vlně podařilo na Grabštejn vrátit další množství původního mobiliáře, rozhodli jsme se koncepci změnit," vysvětlil Weiss.

Expozice v prvním patře hradu nejprve představí biedermeierovský pokoj hraběnky Josefíny Clam-Gallasové, přítelkyně Ludwiga van Beethovena, který jí dokonce připsal několik skladeb.

Naváže na něj společenský salon s rokokovou výzdobou a chodba, kterou zdobí několik vedut. Proti proudu času se pak návštěvníci Grabštejna dostanou i do renesančního pokoje velmože Jiřího Mehla ze Střelic.

"Tento muž nechal velkoryse přestavět hrad Grabštejn do renesanční podoby a inicioval také zbudování renesanční kaple svaté Barbory, která byla veřejnosti po rekonstrukci zpřístupněna v loňském roce," doplnil Weiss.

Nové sbírky

Nová expozice je vybavena mobiliářem nejen ze sbírek Národního památkového ústavu, ale i Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Severočeského muzea v Liberci.

Novinky však nekončí. "Pro příští se na Grabštejně počítá se zpřístupněním bytu hradního nadlesního, protože hrad  fungoval jako sídlo vrchnostenských úředníků," doplnil náměstek ředitele libereckých památkářů.

Obnova hradu Grabštejna trvala dvě desetiletí a nyní je z větší části skončená. I v době, kdy byl hrad opravován, si dokázal udržet poměrně vysokou návštěvnost, ročně to podle informací památkářů bývalo kolem 18.000 lidí.

Loni jich sice bylo o něco méně, důvodem však byly zejména letní záplavy, které ubraly návštěvníky i dalším hradům a zámkům ve správě libereckého pracoviště NPÚ.

Zdroje: ČTK