Horská střediska ještě lákají lyžaře

- Cestování autor: Jan Janula

Horská střediska postupně ukončují letošní lyžařskou sezonu, na řadě míst se o víkendu vleky rozjedou naposledy. Menší skiareály se s lyžaři rozloučily už dříve. V provozu nadále zůstávají hlavně velká lyžařská střediska, výborné podmínky nabízejí například Krkonoše, Jeseníky či Beskydy.

Provozovatelé skiareálů už hodnotí sezonu, řada z nich si stýská, že letošní návštěvnost zůstala za očekáváním. V hlavních krkonošských střediscích leží až 70 centimetrů sněhu, lyžuje se tam za mimosezonní ceny.

Lákají na slevy, ale bude zájem?

Provozovatelé chtějí nechat vleky v provozu co nejdéle, například na Mísečkách plánují ukončit sezonu až prvního květnového dne. Také v Orlických horách je sněhu dostatek, v Deštném i Říčkách sjezdovky stále pokrývá 30 až 70 centimetrů vysoká vrstva. 

V Jeseníkách vleky stále jedou na Ovčárně a Ramzové, v Beskydech nabízejí jarní lyžování Mosty u Jablunkova, kde je místy až 80 centimetrů sněhu, a Bílá na Frýdecko-Místecku. Tam však sezona o víkendu skončí.

Na Šumavě budou mít lyžaři o víkendu k dispozici už jen sjezdovku na Zadově, v neděli se zde bude jezdit za 50 korun. V lipenském areálu sezona končí už dnes, protože návštěvnost je minimální.

V sobotu a neděli se ještě naposledy rozjedou vleky na železnorudském Špičáku. V Krušných horách pokračuje zimní sezona už jen na Klínovci, kde leží až 60 centimetrů technického sněhu. Tamní skiareál by mohl být v provozu i příští týden.

Teplé počasí láká spíš na chalupu

O víkendu si lidé zalyžují také ve Skicentru Kohútka v Javorníkách a ve Stupavě na Slovácku, ze středočeských zimních areálů budou v provozu Monínec u Sedlce-Prčice a Chotouň u Prahy. V Chotouni by měl vlek jezdit dalších deset až 14 dnů.

Běžkaři už tolik na výběr nemají, mohou se vydat například do šumavské Modravy, kde se zřejmě bude upravovat trasa na Březník. Leží tam 35 centimetrů sněhu.

Víkendová předpověď slibuje na horách hezké počasí s teplotami, které se mohou blížit až dvaceti stupňům Celsia. Vlekaři proto lyžaře upozorňují na to, že v odpoledních hodinách může být sníh na sjezdovkách už měkký a jízda náročnější.
Zdroje: ČTK