Hrad Bouzov i Šternberk se loučí speciálními prohlídkami

- Cestování autor: red

Večerními strašidelnými prohlídkami a divadelním představením i průvodci v historických kostýmech se o víkendu slavnostně rozloučí s letošní turistickou sezonou na hradech Bouzov a Šternberk na Olomoucku. Zatímco na Bouzově budou řádit duchové a strašidla, Šternberk ovládnou šermíři a lidé se dozvědí zajímavosti o historii zbraní. ČTK to dnes řekli zástupci obou památek.

Večerní prohlídky pro odvážné se budou na Bouzově pod názvem Duchové a strašidla konat od 28. do 31. října mezi 17:00 a 19:00. V jednotlivých hradních komnatách budou čekat například hejkal, bílá paní, ohnivci či kat. "Budou povídat o hradě, o sobě a někteří i trochu strašit. Strašidelné prohlídky jsou tradičním zakončením sezony, je o ně obrovský zájem. Doporučuji proto rezervace předem," uvedla kastelánka hradu Zuzana Šulcová.

Podle ní se na hradě snaží dohnat návštěvnický propad z jara, kdy návštěvám památek nepřálo počasí. "Snažíme se přiblížit loňské návštěvnosti, kdy na hrad přišlo zhruba 100.000 lidí. I díky strašidelným prohlídkám by se to mohlo povést," doplnila kastelánka.

Divadelní kostýmové představení

Hrad Šternberk se se sezonou rozloučí divadelním představením a v historických kostýmech oděnými průvodci. Šermířské představení Hrabě Monte Christo bude ve čtvrtek několikrát, vždy v hodinových intervalech od 16:00 do 19:00.

Prohlídky s kostýmovanými průvodci budou začínat v sobotu a neděli každou celou hodinu od 10:00. Doplní je výklad o historii zbraní s ukázkami střelby. Každý návštěvník dostane ke vstupence dárek.

Pohádkové prohlídky střídá nový program

"Loni jsme se se sezonou loučili pohádkovými prohlídkami, letos jsme proto téma změnili," uvedla kastelánka Helena Gottwaldová. Podle ní je letošní sezona srovnatelná s minulou, kdy na hrad zavítalo kolem 40.000 lidí.

Mimo sezonu se budou hradní brány otevírat jen výjimečně. Například ve Šternberku budou prohlídky možné pro objednané, minimálně desetičlenné skupiny. V obou objektech připravují i předvánoční program.

Tagy: sezona sternberk

Zdroje: ČTK