Island: Experti varují před výbuchem dalšího vulkánu

- Cestování autor: red

Islandští geologové počítají s erupcí islandské ledovcové sopky Grimsvötn.

V posledních dnech totiž vědci v oblasti ledovce Vatnajökull zaznamenali několik nápadných otřesů země a zesílený výron roztavené vody zpod ledového příkrovu, údajně příznaky blížící se erupce. Vulkanolog Páll Einarsson z Islandské univerzity označil pravděpodobnost erupce za "velmi vysokou", uvedla agentura APA.

Podle Einarssona se pozorované otřesy a tání vody silně podobají obdobným geofyzikálním událostem, které provázely zatím poslední výbuch Grimsvötnu v roce 2004.

Geofyzik Gunnar Gudmundsson z islandského geofyzikálního ústavu však tvrdí, že podzemní otřesy ještě erupci nesignalizují.

Poměrně neškodný vulkán

Grimsvötn bývá pokládán za relativně neškodný vulkán právě díky pravidelnosti své činnosti. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004. Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.

Zdaleka však nešlo o takové komplikace, jako letos na jaře při erupci jiného islandského ledovcového vulkánu Eyjafjallajökull. Kvůli sopečnému popílku, jenž představoval nebezpečí pro letecké motory, musela většina evropských zemí, včetně České republiky, mezi 15. a 20. dubnem uzavřít vzdušný prostor pro leteckou dopravu. Na Islandu je téměř 30 aktivních sopek.

Tagy: Island sopka

Zdroje: ČTK