Jak slaví Velikonoce v Německu?

- Cestování autor: red

Milý velikonoční zajíčku, přijď k nám ráno na balkón, abych tě mohl pohladit...

V Německu  nadcházející svátky trochu připomínají Vánoce tím, že v neděli na Hod boží velikonoční obdarovává zajíc děti. Podle tradice hledají ráno v trávě velikonoční vejce, která tam obvykle zanechává právě tento jinak živorodý tvor. Jak vyplývá z dětské pošty, těší se nedočkavci také na další drobné dárky.

"Velikonoční zajíc je důležitým faktorem duchovního rozvoje dětí," tvrdí německý psycholog Detlef Bunk. I v době počítačových her a internetu má své místo stará tradice.
V té německé ale není zajíc jediným nositelem vajíček. Ve Vestfálsku například tato úloha náleží lišce, v Durynsku čápovi, ve Šlesvicku-Holštýnsku nebo Horním Bavorsku kohoutovi. Zvyk spojený s vejci od velikonočních zajíců je v Německu starý asi 300 let a pochází z Porýní. Souvisí přitom s daleko starším symbolem plodnosti, a protože zajíc nemá víčka a spí tak s "otevřenýma očima", je obrazem Krista, který ve smrti přinášel život a zmrtvýchvstáním znovuzrození.

Nynější svátky znamenají v Německu i více volna, protože kromě Velikonočního pondělí se nepracuje už ani na Velký pátek. Školáci navíc mají zpravidla dvoutýdenní prázdniny.
Velikonoce se tak vedle letních prázdnin stávají jednou z klíčových sezón pro dovolenou. Statisíce Němců přitom tradičně vyrážejí i za vzdálenějšími cíli.

Tagy: Velikonoce

Zdroje: ČTK