Japonské zemětřesení si připsalo další unikát

- Cestování autor: Jan Janula

Tragické zemětřesení, které 11. března postihlo severovýchod Japonska a dosáhlo síly devíti stupňů Richterovy škály, doprovázel nejsilnější zvuk, který byl kdy vědecky zaznamenán.

Podle japonských médií vědci zachytili zvuk s pomocí silných podmořských mikrofonů umístěných nedaleko pobřeží americké Aljašky.

Mikrofony málem nevydržely

Podmořské mikrofony (hydrofony) vědci z výzkumného pracoviště v americkém Oregonu nainstalovali v moři u Aleutských ostrovů v prostoru, který se nachází 1500 kilometrů od epicentra ničivých březnových otřesů.

Oregonská laboratoř rozmístila ve světových mořích deset takových zařízení. "Byl to nejsilnější hluk, jaký byl kdy zaznamenán," řekl novinářům Robert Dziak z oregonské univerzity v Newportu.

Sílu zvuku označil za brutální, zejména s přihlédnutím k obrovským škodám, jaké otřesy způsobily. "Zděšení je to správné slovo," řekl Dziak.

Brutální zvuk

Vzorek zaznamenaného zvuku je v šestnáctinásobném zrychlení umístěný na serveru YouTube. Zvuk vyvolal posun litosférických desek - tichomořská deska se posunula pod desku severoamerickou.

Po otřesech se vzedmula ničivá přívalová vlna cunami, která na japonském pobřeží zabila tisíce lidí, způsobila miliardové škody a vážnou havárii jaderné elektrárny Fukušima.

Podle oregonských vědců jejich citlivé mikrofony zaznamenaly v posledních 20 letech v severním Pacifiku na 20.000 otřesů půdy.

Tagy: zemětřesení Japonsko

Zdroje: ČTK