Japonsko: Stodolarová nudlová polévka

- Cestování autor: red

Jeden japonský restauratér povýšil japonské národní jídlo rámen, což je vydatná nudlová polévka s masem, na drahou záležitost pro gurmány.

Polévka se připravuje tři dny a jedna porce přijde na 100 dolarů, píše agentura Reuters.

Polévku nabízí tokijská restaurace Fudžimaki Gekijo. Majitel restaurace Šoiči Fudžimaki vysvětluje, co povýšilo jeho polévku z běžného pouličního jídla na jídlo hodné pětihvězdičkové kuchyně s odpovídající cenou.

"Není to opravdový rámen. Je to moje kuchyně, je to mých 25 let zkušeností, které se rozpustily do jedné polévkové misky," říká Fudžimaki a sype ingredience do hrnce s bublající vodou. "Tady je jediné místo na světě, kde můžete ochutnat tuto polévku," tvrdí.

Rámen jsou v podstatě nudle zalité silným vývarem s masovou chutí a doplněny vepřovým masem, vejcem na tvrdo a často řadou dalších přísad (sušené houby, mořské řasy nori, wakame nebo kombu, sojová omáčka, miso, atd.). V Japonsku má téměř každé město a prefektura má svůj specifický recept na rámen.

Miska rámenu v kterékoli jiné z desetitisíců malých podniků nebo stánků, které najdete kdekoli v Japonsku, vás přijde obvykle nejvíc tak na deset dolarů.

Rámen ve Fudžimakově restauraci stojí 110 dolarů (zhruba 2000 korun) a je pro něj použit masový vývar nejvyšší kvality, dvacet ingredienci, různé koření, maso a zelenina.

Původně se v této restauraci podával rámen za 33 dolarů. Potom se ale Fudžimaki rozhodl vytvořit ještě složitější jídlo za ještě vyšší cenu. Lze si na něj zajít jen do jeho restaurace, kde je třeba si předem rezervovat místo. V této restauraci, kde se nepodává žádné menu, se ale mohou zákazníci najíst teprve poté, co ochutnali levnější variantu polévky v některé jiné jeho restauraci.

Někteří zákazníci, kteří se nakonec odhodlali vrazit peníze do Fudžimakova rámenu, tvrdí, že to stojí za to.

"Je to samozřejmě drahé, ale myslím, že je někdy lepší přijít sem a utratit jednou deset tisíc jenů než jít jinam a dát tam desetkrát tisíc jenů (zhruba 200 korun)," řekl jeden z klientů, padesátiletý Hideko Rufusawa.

Fudžimaki chce otevřít v srpnu restauraci nabízející tu samou nudlovou polévku v Los Angeles. Ještě ale není rozhodnut, jestli nasadí stejnou cenu.

Zdroje: ČTK