JAR: Úkryty před bezprávím i před spravedlností
26. 10. 2010 – 10:58 | Cestování | red | Diskuze:
Nigerijec podezřelý z přípravy atentátů, které minulý pátek zabily nejméně 12 lidí, a rwandský generál obžalovaný z genocidy - i tito lidé patří mezi osoby, které v Jihoafrické republice hledají azyl. Od pádu apartheidu v roce 1994 představuje JAR bezpečné místo, kam se občané jiných států mohou skrýt před bezprávím. Někteří sem ale utíkají i před spravedlností, píše agentura AP.
Jak nicméně dokládají oba zmíněné případy, JAR začíná pociťovat jisté vystřízlivění a je nucena volit mezi předsevzetím hájit práva cizích občanů a nutností vydávat hledané zločince. "Jihoafrická republika se nesmí nechat ostatními státy manipulovat. Musí hájit lidská práva," uvedla Sipho Mthathiová, ředitelka jihoafrické pobočky organizace Human Rights Watch. "V rámci diplomatických vztahů to ale někdy může být složité," dodala.
Nigerijec Henry Okah byl před soudem v Johannesburgu obviněn z terorismu v souvislosti s nedávnými pumovými útoky během oslav 50. výročí nezávislosti Nigérie. K útokům se přihlásila skupina Hnutí za osvobození nigerské delty (MEND), které Okah dříve velel. Okahovi v Nigérii původně hrozil trest smrti za vlastizradu. V roce 2009 byla ale obvinění stažena při amnestii v rámci mírové dohody s povstalci z oblasti delty Nilu. Bývalý velitel se poté uchýlil do JAR.
Před soudem v Johannesburgu debatovali jeho právníci s obžalobou o ústavních právech. Nigerijské úřady se domnívají, že Okah stále velí povstaleckému hnutí, podezřelý ale tvrdí, že s výbuchy nemá nic společného.
Seznam nelegálních osob
Další případ s mezinárodními důsledky se týká bývalého rwandského generála Kayumby Nyamwasy, o jehož vydání usilují Španělsko a Rwanda. Nyamwasova přítomnost v zemi vyvolává diplomatické roztržky, z nichž ta poslední vyústila v odvolání jihoafrického velvyslance z Rwandy.
JAR se zastává dokonce i osob, které do země přicestovaly nelegálně. Khalfan Khamis Mohamed byl v roce 1999 zatčen v Kapském městě a deportován do USA v souvislosti s útoky na americké ambasády v Tanzanii a Keni. I když se jednalo o zločince, který se do země dostal nelegálně, Jihoafrická republika apelovala na newyorský soud, aby jej potrestal pouze trestem odnětí svobody namísto trestu smrti, který se v JAR nepoužívá. Na žádost JAR bylo z hrdelního trestu ustoupeno a terorista byl odsouzen na doživotí.
Podle poradkyně jihoafrické vlády Sylvestera Maphosy v otázkách terorismu země úzce spolupracuje s ostatními státy. Je si ale vědoma toho, že vlády některých zemí jsou schopny za teroristy hbitě označit i své politické rivaly. Mthathiová připustila, že země musí lépe prověřovat osoby, které žádají o azyl, nadále ale chce zůstat bezpečným útočištěm pro ty, kteří její ochranu skutečně potřebují.