Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Je metropolí Holandska Amsterodam nebo Den Haag? Obyvatelé to neřeší

Je metropolí Holandska Amsterodam nebo Den Haag? Obyvatelé to neřeší
Placeholder | zdroj: Archiv

„Svět stvořil Bůh, Holandsko si ale udělali sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderů, tedy oblastí získaných vysušením moře. A stejně tak oproti zvyklostem holandská vláda a královská rodina nesídlí v hlavním městě Amsterdamu, ale v podstatně menším, o to však elegantnějším Den Haagu.

Jeho půvab a výstavnost sami odhalíme v mimořádné koncentraci rozlehlých paláců, ojedinělých muzejních expozicích, nenásilné kombinaci staré i nejmodernější architektury a zejména množství zeleně a parků, činících z Haagu nejzelenější město Holandska, a to v  zemi tulipánů a vůbec riostlin všeho druhu už něco opravdu znamená!

Královská rodina

Kromě královské rodiny, vlády a obou komor parlamentu se tu zcela logicky soustředila také kompletní diplomatická obec, správní orgány, ale i významné banky, obchodní organizace a firmy.

A tak není divu, že městu se často přezdívá „druhé hlavní město Holandska“. Během staletí to byl především Haag, kde se formovala holandská státnost, byla i období, kdy se odtud řídila celá země.

A dlužno konstatovat, že obě města na sebe nežárlí, naopak se doplňují a podporují. Čím nás  Haag okouzlí ? Třeba palácem Huis den Bosch (sídlo královské rodin)  ale v atraktivitě si s ním nezadají ani další - Koninklijk Paleis Noordeinde, či Vredespaleis.

Obdiv získají také sídla vládních a správních orgánů - Buitenhof a Binnenhof, s oblibou nazývaná srdcem státu. Návštěvníci, především děti s rodiči neodolají možnosti spatřit Holandsko v miniatuře – Madurodam.

Madurodam. zdroj: Archiv

Muzejní město

Nejznámější objekty celé země, zmenšené v měřítku 1:25 a doplněné o mobilní modely dálnic, přístavu, letiště a železničního okruhu fascinují každoročně statisíce návštěvníků. Platí to ještě více ve večerních hodinách, kdy prostor ozařují desetitisíce miniaturních světel.

Nemenšímu zájmu hostů se těší i zábavní park Duinrell, Svět pod vodou v přilehlých mořských lázních Scheveningen, či Omniversum – obrovské planetárium s trojrozměrným diváckým efektem. Opravdové poklady objevíme v haagských muzeích.

Mauritshuis umožňuje spatřit více než čtyři stovky pláten holandských a vlámských umělců, Haags Historisch Museum osvětluje vývoj města a stránky historie vládnoucí Oranžské dynastie,  Het Paleis Museum v paláci Lange Voorhout slouží jako umělecká galerie příležitostných expozic.

Museon skrývá expozice vědecko technické, Panorama Medag zase 120 x 14 m rozměrné panorama někdejší rybářské vesnice Scheveningen v r.1881, Gevengenenpoort v bývalé městské bráně ukazuje torturu v minulosti, Haags Gemeentemuseum nabízí moderní umění a konečně PTT Museum dokumentuje histori i současnost  pošty a telekomunikací.

Mauritshuis zdroj: Archiv

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma