Kam na Velikonce? Meditovat do kláštera

- Cestování autor: Jan Janula

Kláštery otevírají na Velikonoce své brány, zvou lidi na bohoslužby i velikonoční pobyty. Pravidelně nabízí duchovní program s ubytováním Želivský klášter premonstrátů na Vysočině.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Letos se přihlásilo 80 hostů, z toho 13 rodin s dětmi, pět manželských párů a 25 jednotlivců, někteří se opakovaně vracejí, jiní přijíždějí na doporučení, řekla Lenka Vacková z Opatství Želiv.

Na Zelený čtvrtek

Na velikonoční svátky v tichu kláštera zvou také kapucíni na pražských Hradčanech. Velikonoční pobyt v Želivi začíná na Zelený čtvrtek 21. dubna a končí v neděli na Boží hod velikonoční.

Hosté ale mohou zůstat déle. "Zatímco v loňském roce téměř všichni přijeli na dva dny, letos se pobyt u většiny hostů přijíždějících za velikonočními obřady prodloužil od čtyř do deseti dnů," řekla Vacková.

Každý den v Želivi je možné účastnit se mší, meditací a velikonočních obřadů. Účast na nich není povinná, někteří přijíždějí do kláštera jen relaxovat a chodit na výlety do okolí.

"Je vidět, že i v dnešní uspěchané době si stále hodně lidí nalezne čas na Boha, rodinu a zklidnění," doplnila Vacková. Za ubytování, stravu a program v klášteře v Želivi zájemci zaplatí 2200 korun na osobu.

Hosté Kapucínů

Zcela naplněnou kapacitu mají týden před Velikonocemi také kapucíni z Loretánského náměstí na pražských Hradčanech. Přihlásilo se 30 zájemců, z toho 27 bude ubytovaných v dvoulůžkových pokojích v klášteře, tři Pražané budou na duchovní cvičení docházet.

Typického hosta nelze prý určit. "V podstatě jde o takový průřez populací, přijedou tři manželské páry, několik seniorek, mladí lidé mezi 20 a 30 lety, máme přihlášených i několik mužů," řekla asistentka kláštera Lucie Veselá. Půl na půl je i rozložení mužů a žen.

Velikonoční exercicie (duchovní cvičení) včetně ubytování a stravy nabízejí kapucíni druhým rokem. Mezi přihlášenými jsou podle Veselé někteří z těch, kteří byli už na loňském pobytu. Cena za pobyt u kapucínů je podobná jako v Želivi, 2000 korun na osobu.

Velikonoční pobyt pořádají také sestry františkánky z kláštera Hoješín u Seče v Královéhradeckém kraji. Ke společné liturgii a dalšímu programu zvou zájemce i bosí karmelitáni ve Slaném.

Tagy: křesťanství Velikonoce

Zdroje: ČTK