Foto: Ondřej Synek |
Jednou z aktivit je petice za záchranu lázní Kyselka. Svým podpisem může přispět každý. Mezi požadavky petice patří snaha o vyvlastnění lázní současnému majiteli CTS DUO, která prokazatelně zanedbala údržbu a nadále přihlíží devastaci památkově chráněného objektu. V dalším bodě petice občané vyzývají Karlovarské minerální vody, a.s., aby investovaly finanční prostředky v minimálně stejné hodnotně, jako je hodnota jejich barokního sídla v Praze.
Petice také mimo jiné požaduje po Ministerstvu kultury a Národním památkovém ústavu, aby učinilo potřebné kroky pro záchranu a zastavení devastace lázní.
Detail jedné z budou lázní Kyselka |
V nedávné době také probíhala kampaň v Praze. Jednalo se o jednu z kampaní památkové asociace ASORKD (Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR). Asociace zakoupila reklamní plochu na třech tramvajích, kde výstižným názvem bylo psáno: "Zde se těží minerálka Mattoni.“ Tato kampaň však u soudu neuspěla..
Transparent na podporu lázní Kyselka, který vozily tramvaje v Praze. |
Aktivity občanů, které dokazují, že jim osud lázní není lhostejný, jsou i fotografie, které nepotřebují komentář.
Foto: Tomáš Lněnička |
Placky k dostání v Divadle Kámen v Praze za 35 Kč |
Historie lázní
Lázně Kyselka se nachází v západních Čechách na pravém břehu řeky Ohře, přibližně 11 km odKarlových Varů. Ve středověku místo patřilo rodu Hrabišiců. První písemná zmínka pochází z roku 1522. Necelých 100 let po té, v roce 1614, bylo okolí pramene upraveno a označeno. Z počátku se za pití z těchto pramenů muselo platit, což bylo výsadou panstva a vyšších vrstev obyvatel. Až s rokem 1687 byl pramen dostupný všem zdarma.
Po historicky prvním chemickém rozboru pramene v roce 1724 dr. Fridrich Hofmann z Halleprohlásil:„Je s podivem, že se dosud Buková kyselka nevyváží. Vždyť kyselka má vynikající léčebné síly a vyrovná se vodám selterským a vřídlům anconským, ba snad je i předčí. V dobře uzavřených nádobách se hodí k rozesílání.“
A v roce 1796 již byla kyselka díky vývozu dostupná ve více městech. Oficiální název pramen získal v roce 1852 po řeckém králi, Ottovi I.
Roku 1867 si pramen pronajal Heinrich Mattoni (1830 -1910), schopný obchodník, který si vydělal tolik, že si mohl koupit celé panství lázní Kyselka. Rozvoj lázeňství se pozastavil mezi světovými válkami. Po roce 1945 byly lázně zestátněny a roku 1989 Kyselka ztrácí funkci lázní. V současné době větší část lázeňských budov patří společnosti CTS Duo s. r. o.