Když se dva hádají příliš dlouho, důvod zmizí pod hladinou
10. 4. 2010 – 12:32 | Cestování | red | Diskuze:
Téměř třicet let se Indie s Bangladéšem přely o kontrolu nad skalnatým ostrůvkem v Bengálském zálivu. Tomuto sporu je teď konec, jelikož ostrov už neexistuje, píše agentura AP.
Stoupající mořská hladina v zálivu zcela pohltila ostrov New Moore Island v oblasti mangrovových pralesů Sunderbans, vysvětlil oceánograf Sugata Hazra z univerzity v indické Kalkatě. Jeho zmizení potvrdily nejen satelitní snímky, ale také námořní hlídky, dodal.
"Co obě země nebyly schopné vyřešit dlouholetými rozhovory, vyřešilo globální oteplování," poznamenal profesor.
Už v minulém desetiletí vědci z univerzitní školy oceánografických studií upozorňovali na alarmující růst hladiny moře v Bengálském zálivu. Až do roku 2000 se hladina zvyšovala o tři milimetry ročně, ale v uplynulé dekádě to bylo již pět milimetrů.
Další místní ostrov Loháčara se pod vodu ponořil už v roce 1996 a přinutil své obyvatele vystěhovat se na pevninu. A ostrov Ghorámára už se potopil téměř z poloviny. A stejná hrozba se vznáší i nad deseti dalšími ostrovy v oblasti, zdůraznil Hazra. "Stále bude narůstat počet lidí, kteří budou muset opustit Sunderbans postupně s tím, jak se budou potápět další ostrovy," upozornil.
Samotný Bangladéš, který má téměř 150 milionů obyvatel, je z větší části tvořena říční deltou a patří k zemím nejvíce postiženým globálním oteplováním. Podle odhadů zmizí pod vodou 18 procent bangladéšského pobřeží a bude je muset opustit 20 milionů lidí, pokud se hladina moře do roku 2050 zvýší o jeden metr, jak to předpovídají modely klimatických změn.
Indie a Bangladéš se přely o neobydlený ostrůvek New Moore Island, Bangladéšem nazývaný South Talpatti. Na tři a půl kilometru dlouhém a tři kilometry širokém ostrůvku nejsou žádné stálé struktury, ovšem Indie v roce 1981 na jeho skalnaté pobřeží vyslala polovojenský oddíl, aby tam vztyčil její vlajku.
Demarkace námořní hranice a tím i kontrola nad ostatními ostrovy však zůstává otevřenou záležitostí. K řešení mizení ostrovů ovšem nijak nepřispěje, zdůraznil jistý činitel indického ministerstva zahraničí.