Koně na Vysočině

- Cestování autor: red

Vysočina nabídne v letošní letní turistické sezoně poprvé 850 kilometrů dlouhou síť stezek pro jezdce na koních. Přibudou i cyklostezky, lanový park v Jihlavě a nové muzeum v Hamrech nad Sázavou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyznačování páteřní sítě stezek pro jezdce na koních začalo v minulém roce. Značky jsou už z větší části rozmístěny. Celá akce má být dokončena v červnu, řekl Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism.

Koně i kola

Trasy, které propojí jezdecké stanice, navazují na už osvědčené cesty pro koně v okolních krajích. Značení bude stát asi dva miliony korun, větší část zaplatí evropské fondy.

Podmínky se zlepší i pro cykloturistiku, která se v kraji těší velké oblibě. Cyklotras je na silnicích Vysočiny vyznačeno přes 2300 kilometrů.

Tato síť se už moc nerozrůstá - podle Stanislava Balíka z Klubu českých turistů přibylo během loňska jen zhruba 18 kilometrů na Pelhřimovsku. Staví se však i nové cyklostezky, určené jen pro jezdce na kolech, in-line bruslaře a pro chodce.

Do listopadu bude dokončena cyklostezka za 31 milionů korun v místě bývalé vlakové trati Přibyslav - Sázava. "Jak město, tak zhotovitel se to bude snažit urychlit, abychom stihli už letošní sezonu," podotkl přibyslavský starosta Jan Štefáček.

ZOO i pilníky

U jihlavské zoologické zahrady, která je s více než 220.000 návštěvníky za rok nejoblíbenějším výletním cílem na Vysočině, se koncem dubna otevře lanový park mezi vzrostlými stromy. 

Zpřístupnění starobylého hamru v Hamrech nad Sázavou chystá Technické muzeum Brno, bude to jedna z akcí k jeho letošním oslavám 50. výročí založení. Opravy Šlakhamru trvaly několik let, teď se chystají expozice. Památka se otevře 9. června.

Návštěvníci Vysočiny letos najdou i několik nových naučných stezek. Ve Žďáru nad Sázavou se mohou vydat kolem Zelené hory, památky zapsané v UNESCO.

V Křižánkách na Žďársku letos vznikne stezka připomínající zaniklé pilníkářské řemeslo. Výroba kovových pilníků a rašplí živila část tamních obyvatel.

Zdroje: ČTK