Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Krásný vánoční příběh rodiny Salaj

Krásný vánoční příběh rodiny Salaj
zdroj: Archiv

Jestliže chcete okusit opravdovou sváteční atmosféru, určitě navštivte statek rodiny Salaj v Grabovnici u města Čazma.

Již několik let tato rodina přitahuje pozornost širší veřejnosti díky způsobu zdobení svého domu a zahrady a statek byl již dvakrát - v roce 2004 a 2005 prohlášen za nejlépe upravený v rámci akce Miluji Chorvatsko – Zelený květ.

Ve sváteční čas statek rodiny Salajů osvěcují statisíce různobarevných žárovek, které vytváří překrásný světelný obraz a idylu pro každého návštěvníka. Vánoční stáj a jesle a výzdoba celé zahrady s barevnými žárovkami a ozdobami vytváří nezapomenutelný pocit opravdového vánočního příběhu. Minulou zimu navštívilo statek Salajů na čtyřicet tisíc lidí.

Účet za elektřinu, který rodina obdrží v lednu bude na několik desítek tisíc kun, ale oni bez ohledu na to nacházejí spokojenost v tom, že alespoň nakrátko rozveselí návštěvníky, kterým obraz vyzdobeného a tisíci žárovek nasvíceného statku bere dech. Část výdajů za elektřinu Salajevi hradí ze vstupného a z podpory získané od Města, Župy a Turistického společenství. Dospělí za vstup platí 15 kun a děti mají vstup zdarma. Letos, od 14. prosince až do „oficiálního“ zahájení provozu 19. prosince bude statek otevřen pouze pro děti.
Vánoční pohádku v Grabovnici loni spolu s ohňostrojem nasvítilo na 700 000 žárovek napojených na 150 kilometrech vodiče. Na zdobení domu, stromů a každého keře na statku pracovalo šest lidí a přípravy začaly o dva měsíce dříve. Letos bude použito přes milion žárovek.

Majitel statku Zlatko Salaj první borovici vyzdobil před 20 lety a potom každý rok na Vánoce zdobil víc a víc stromů. Letos vyzdobí na 800 rostlin. Jeho láska a vášeň k rozzářeným žárovkám a rozkošné vánoční výzdobě vyvrcholila v roce 2003 zahájením projektu „Vánoční pohádka z Čazmy“ a stala se turistickou značkou čazmanského kraje.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma