Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Krnov: Město Kofoly a varhan

Krnov: Město Kofoly a varhan
zdroj: tisková zpráva

Nechte se zlákat k návštěvě slezského pohraničního města, jež se zrodilo na křižovatce dávných obchodních cest při soutoku řeky Opavy a Opavice.

Nechte se zlákat k návštěvě slezského pohraničního města, jež se zrodilo na křižovatce dávných obchodních cest při soutoku řek Opavy a Opavice.

Město, které se může pyšnit bohatou historií a úchvatnou malebnou jesenickou přírodou se nachází v malebném kraji, kde se setkávají zalesněné kopce Nízkého Jeseníku s polskou hranicí. Obyvatelstvo města čítá 25 000 obyvatel.

Pojďme se podívat na stručnou historii tohoto zajímavého města. Poprvé se jméno Krnova připomíná v roce 1240, kdy český král Václav I. věnoval tišnovskému klášteru újezd v holasovické provincii jménem Kyrnow. Od počátku reprezentovala osídlení tohoto místa dvě etnika - české a německé. Proto se můžeme ve starých zmínkách o městě setkat s německým názvem Jägerndorf. Město díky strategickému postavení při hranicích a díky soutoku dvou řekzískávalo od panovníků důležitá privilegia i majetek. V roce 1474 padlo město za oběť tažení uherského krále Matyáše Korvína a Krnov byl vypálen. Město se opět vzchopilo v roce 1523 za knížete z rodu Hohenzollernů. O Krnově je zmínka i za vlády Marie Terezie, která ztratila velkou část Slezska a tedy přišla i o Krnov.

Kostel svatého Martina.
Kostel svatého Martina.

Nové období rozkvětu přinesla Krnovu průmyslová výroba. Především soukenictví a výroba hedvábného a vlněného zboží město zařadily mezi centra textilní výroby v habsburské monarchii. Důležitým mezníkem bylo pro Krnov roku 1873 zahájení výroby varhan. Továrna Rieger Kloss patří mezi světové špičky dodnes. A jaký je tekutý symbol města Krnova? Přece oblíbený nápoj Kofola. Oficiální založení firmy Kofola, která byla založena právě v Krnově, se datuje k roku 1996.

Pojďme se podívat za dominantami města Krnova. Ke kulturním památkám patří Švédská zeďze 16. století, která se tyčí se před kostelem svatého Martina. Dominantou města je vrch Cvilín, na jehož kopci stojí vysoká kamenná rozhledna a blízký barokní poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné. Nedaleko cvilínských kopců  se nachází zřícenina hradu Šelenburk.

Vstup na zámek.
Vstup na zámek.

Historickým klenotem je židovská synagoga. Jedná se o jedinou stavbu s arabskošpanělskými interiéry na Moravě. Co dále můžete objevit a navštívit? Za zmínku stojí malebné náměstí lemované měšťanskými domy. Zde se nachází i radnice. Dále pak můžete vidět kostel Nanebevzetí Panny Marie s klášterem Minoritů, městské divadlo či krnovský zámeček.

Krnov je městem s bohatým společenským životem. O tom, že v Krnově se žije svědčí každoročně konané akce přesahující hranice regionu i státu. Vyjmenuji ty nejvýznamnější:Krnovské hudební slavnosti, Řecké dny či Hornoslezské slavnosti.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma