Kubánská modrá - nové kočičí plemeno na Havaně

- Cestování autor: Danica Klein

Čtyři stříbrošedé kočky, které se prohánějí po podlaze a nábytku bytu v Havaně a příležitostně vyskočí návštěvníkům na klín, se chovají jako každá jiná mňoukající členka domácnosti. Ale pro kubánské milovníky koček nejsou jen tak ledajaké. Podle nich jde o nově identifikované krátkosrsté plemeno, jemuž říkají kubánská modrá.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Jsou velmi poslušné a hravé. Mají hodně příjemnou povahu," řekl agentuře Reuters Ángel Uriarte Rubio, prezident Kubánského svazu milovníků koček. Rubio je profesí lékař, ale coby milovník kočekvede snahy o prosazení kubánské modré kočky jako nového plemene a doufá, že jednoho dne zaujme své místo po boku dalších pěti kočičích plemen známých na světě jako "modré".

Samostatnost kubánského plemena

Modrá je přitom trochu zavádějící označení používané v kočičím světě pro srst, která je ve skutečnosti šedá. Do skupiny "modrých" patří ruská modrá, britská modrá, kartouzská kočka, korat a nebelung. Kubánská modrá se podobá ruské modré a dlouhou dobu se věřilo, že patří ke stejnému plemeni, ale to podle Rubia nedává smysl.

"Věděli jsme, že na Kubě nejsou žádné ruské modré kočky, protože ty nejsou po světě příliš rozšířené a žádná na Kubu nikdy nedorazila," řekl. Proto se v loňském roce místní svaz milovníkůkoček pustil do seriózní snahy o vymezení samostatnosti kubánského plemene prostudováním tělesné stavby, kvality srsti, tvaru očí a dalších detailů na těle kočky.

"Stavbu těla mají odlišnou stejně jako tvar hlavy," dodal Rubio. "Barvu srsti mají stejnou, ale na rozdíl od psích plemen u kočekjsou odlišnosti v malých detailech."

Kočky do politiky nepatří

Nyní už zůstává na zbytku světa, zda přijme kubánskou modrou coby nové kočičí plemeno. Na světě existují čtyři velké kočičí svazy včetně jednoho ve Spojených státech, jež jsou dlouhodobým kubánským ideologickým protivníkem. Americko-kubánské vztahy by ale podle Rubia neměly rozhodování o kubánské modré nijak ovlivnit. "Nemyslím si, že by kočky měly co do činění s politikou," řekl.

Tagy: USA cestování Kuba Kočka

Zdroje: ČTK