Lázeňská pohoda na jihu Moravy. Zavítejte do malebných Luhačovic

- Tip na výlet autor: Lucie Hyblerová

Kolem roku 1860 byl v městečku na jihu Moravy objeven pramen, který je dnes proslaven svými zdraví prospěšnými účinky. Tento pramen byl pojmenován podle hraběte Vincenta Serenyiho a dnes je znám pod jménem Vincentka.

Jurkovičův dum

Jurkovičův dum,zdroj: Město Luhačovice

Dalším atributem tohoto lázeňského městečka je architektonický rukopis Dušana Jurkoviče. " Jeho dílo je výsledkem snahy porozumět prostředí, ve kterém žil, rozpoznat a chránit jeho hodnoty a porozumět lidem, pro které tvořil. Jeho cit pro prostředí a pochopení místa lze dodnes obdivovat při prohlídce Jurkovičova (dříve Janova) domu na Lázeňském náměstí, nedaleko položené a dnes krásně zrekonstruované Chaloupky, či v půvabných Slunečních lázních, budově Jestřabí a Vodoléčebného ústavu. Všechny tyto stavby jsou dokumentem o velikosti umění Dušana Jurkoviče, ale zároveň dokazují mimořádnost prostředí, které jejich tvůrce inspirovalo."

Jurkovičův dům v Luhačovicích

Jurkovičův dům v Luhačovicích,zdroj:Isifa.com

Luhačovice pro své návštěvníky také nabízejí širokou škálu wellness zařízení, v nichž se v plné míře můžete oddat relaxaci anebo využít léčebných pramenů, které jsou díky svému vysokému obsahu minerálů považovány za jedny z nejefektivnějších v Evropě.

Po příjemných odpočinkových aktivitách můžete načerpat zdejšího kulturního života v podobě každoročních festivalů, společenských garden party či divadelních představeních. Každý květen se v Luhačovicích koná akce Otevírání pramenů, která rozhodně stojí za vidění. V srpnu jsou např. v Galerii Elektra vystaveny obrazy Ireny Stanislavové a konají se zde jazzové koncerty nebo série absolventských koncertů Akademie Václava Hudečka.  

Centrum Luhačovic

Centrum Luhačovic,zdroj:Město Luhačovice

Pokud se vám zasteskne po vodě, neobávejte se, že nebudete mít možnost vodních radovánek. Přímo z centra se dostanete výletním vláčkem, nadšené z něj budou také vaše ratolesti, k blízké přehradě do vesnice Pozlovice. Je propojena s Luhačovicemi Jurkovičovou alejí a je možné dojít k ní i pěšky.

Neváhejte s návštěvou Luhačovic, protože ať už se rozhodnete relaxovat nebo turisticky poznávat zdejší okolí, obojí vás nezklame.

Tagy: Luhačovice

Zdroje: Redakce,Město Luhačovice