Letní dovolená: jak vybrat tu správnou

- Cestování autor: red

Ačkoli vám pohled z okna zrovna neevokuje myšlenky na prosluněnou pláž a relaxování pod slunečníkem, tak právě teď je ten nejvhodnější čas pro výběr vaší letní dovolené.

zdroj: Archiv

Většina cestovních kanceláří totiž právě v tomto období vydává své letní katalogy a hlavně nabízí výrazné slevy za včasnou rezervaci. Vyberte si tedy svou letní dovolenou už teď. Jak ale na to? Na co si dát při výběru dovolené pozor a jakou cestovní kancelář zvolit?

Po tom, co v průběhu loňského léta zkrachovalo hned několik cestovních kanceláří, se jistě spousta z vás ptá, podle čeho si vybrat tu pravou cestovku. Přinášíme vám pár zaručených tipů, podle čeho si vybírat.

Co si budeme povídat, rozhodující je většinou cena zájezdu. Naštěstí, v loňském roce vstoupil v platnost zákon, který nařizuje všem cestovkám uvádět ve svých katalozích a reklamách vždy a pouze konečnou a jednotnou cenu. Výjimku pak tvoří pouze letecké zájezdy do exotických zemí. Sami si to jistě dobře pamatujete – cestovka vás nalákala na směšně nízkou cenu zájezdu a až po zaplacení jste zjistili, že v oné ceně nebyly započteny nejrůznější podivné poplatky, příplatky a daně. S tím už je ale naštěstí konec. Cena, kterou vidíte v katalogu, musí být vždy cenou, kterou nakonec zaplatíte.

Pozor, váš zájezd začíná dnem, kdy nastoupíte do letadla. Takže pokud vaše letadlo odlétá třeba i pět minut před půlnocí, máte za sebou první den vaší dovolené. Stejně tak, pokud ze zájezdu odlétáte minutu po půlnoci, máte před sebou poslední den dovolené. Takže se vašeho prodejce vždy ptejte na počet nocí, nikoli dní.

Při výběru cestovní kanceláře se řiďte vždy zdravým rozumem. Pokud cestovní kancelář nabízí zájezdy podezřele levnější, než veškerá konkurence, něco není v pořádku. Tímto způsobem často postupují cestovní kanceláře, které jsou těsně před krachem a nutně potřebují peníze. Raději zvolte cestovku s cenami srovnatelnými s konkurencí. Sice si připlatíte, zato máte jistotu, že skutečně odcestujete. Vždy se také ujistěte, že je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, což je dnes ze zákona povinné. Ti největší hráči na poli cestovního ruchu mají dále také pojištěni profesní zodpovědnosti u Evropské cestovní pojišťovny. Součástí tohoto exkluzivního pojištění je pak tzv. ITQ kodex, jednotná pravidla, podle kterých se postupuje v případě reklamací.

Tagy: Dovolená