Loď Porta Bohemica po zimě opět vyplula na Labe v Mělníku

- Cestování autor: Jan Janula

Na plavbu lodí do Obříství a zpět se vydalo dvě stě padesát zvědavců, což je podle Vladimíra Medka ze společnosti Labská plavební naprosto zaplněná kapacita. Mělnická trasa byla loni nejvytíženější ze všech linek, které společnost na Labi provozuje, dodal.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Největší novinkou zahájené plavební sezony jsou nové trasy, kudy turisté mohou lodí vyrazit. Zájemci mohou jet například až z Brandýsa nad Labem, plánované jsou krátké nedělní vyjížďky do Zelčína.

Přestupní loďě v rytmu salsy

Nově bude možné doplout z Mělníka až do Litoměřic, kde bude umožněn přestup na loď, která připlouvá z Ústí nad Labem. "Letní program počítá s večerními vyjížďkami, které budou organizované například jako kubánský večer v doprovodu salsy," dodal Medek.

Loď Porta Bohemica z Mělníku vyjíždí v květnu, červnu a září vždy od čtvrtka do neděle. O letních prázdninách pak mohou turisté po Labi plout každý den kromě pondělí.

Kolik cestujících se lodí svezlo, nevěděl. Zájem o lodní dopravu však podle něj stále roste. "Trasa je velmi vyhledávaná. Napomohlo tomu to, že společnost loni prodloužila plavební sezonu a jezdila i přes zimu," uvedl.

Válečná "kořist"

Loď Porta Bohemica, která může z Mělníku přepravit až 250 cestujících, byla postavena v roce 1928 v Německu. Za druhé světové války sloužila například k přepravě munice, benzínu a vojáků.

Ke konci války byla potopena spojeneckými vojsky. Zpět do provozu se vrátila v roce 1945. "Je to historická loď, která brázdila vody Rýna i Labe. V ČR je osm let," popsal Medek. Společnost podle něj uvažuje, že historické plavidlo v budoucnosti přejmenuje.

Lodní doprava funguje v Mělníku s přispěním města od roku 2009. Střední Labe je v celé své délce vodní cestou mezinárodního významu. Je součástí vodní magistrály E 20, která začíná u Severního moře, pokračuje do Hamburku a vede až k Dunaji.

Tagy: doprava turistika lodni správa

Zdroje: ČTK