Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Lokve: Žába jako domácí mazlíček

Lokve: Žába jako domácí mazlíček
zdroj: Archiv

Lokve, obec v západní části kraje Gorski kotar získalo své jméno podle mnoha mokřadů a bažin (lokva – louže, bažina), které jsou přirozenými domovy pro žáby.

Zdejší obyvatele výsměšně nazývali „žabaři“ , oni z toho však vytvořili svou ochrannou známku a žába se stala znakem, který se na vás směje z každého propagačního předmětu. Znak žáby objevíte dokonce i na popelnicích a v obci je i Muzeum žab. Muzeum je v Evropě  unikátní a návštěvnicí zde uvidí přes tisíc exponátů, od živých a preparovaných žab z celého světa po suvenýry spojené s tímto živočichem. Zde máte možnost poznat vše o žábách a o jejich životě, o historii chovu žab v Lokve a o lovu žab. Kromě vivárií s živými exempláři zdejších žab a jejich pulců jsou součástí muzea i různé naučné nástěnky, dokumentární filmy, video záznamy, suvenýry a hračky z různých koutů světa a dokonce i literární a výtvarná díla na téma žab. Nakonec si návštěvu muzea můžete osladit gumovými bonbóny ve tvaru žáby nebo okusit „žabí krev“, jedinečný likér divného jména s příjemnou chutí lesních plodů, o kterém někteří říkají, že působí i jako afrodiziakum.

Jelikož je v Lokve vše ve znamení žab, tak i zdejší akce a oslavy velebí toto, pro obyvatele Lokve domácí zvíře. Na jaře se tak koná Žabařský týden, poté Žabařské hry a Žabařská noc, jejíž hlavní událostí je soutěž v žabích skocích, dalo by se říct „žabí olympiáda“.  Přítomnost žab v přírodě svědčí o její zachovalosti a tak buďte šťastní, až je uslyšíte ve volné přírodě.  Lokve, jedna z nejstarších obcí kraje Gorski kotar, se nachází na úpatí hory Risnjak nedaleko od přímořského prostoru. Klima zdejšího kraje je výrazně horské – léta jsou krátká, svěží a příjemná a zimy jsou naopak drsné s velkým množstvím sněhových  srážek.

Jako potenciální turistická atrakce se nabízí Lokvarské jezero. Přestože se jedná o umělé (akumulační) jezero, které vzniklo postavením přehrady v roce 1954, krásně zapadlo do okolní krajiny. Jezero je opravdovým pokladem pro milovníky vodních sportů a rekreace. Na jezeru se konalo 1. Mistrovství světa v orientačním potápění, mnohé veslařské regaty a od roku 1978 se vždy v srpnu koná tradiční setkání turistů, cyklistů a dalších sportovců pod názvem „POJ“ a „BOJ“ ( chorvatská zkratka pro akci „Na kole nebo pěšky kolem jezera“). Jezero je výzvou i pro sportovní rybáře. V roce 1978 zde byl chycen největší jezerní pstruh, který vážil 25,4 kilogramů. Jezero obývají i další sladkovodní druhy jako například kapr, karas a další.

Lesopark Golubinjak je překrásné místo na procházky a odpočinek. V parku roste největší jedle v celém Gorském kotaru – tato královna lesů je stará 250 let, je vysoká 37 metrů a průměr kmene je 140 centimetrů.  Dále je třeba zmínit jeskyně Ledenu a Golubinju a tzv. Paklena vrata (brána do pekla) – otvor ve skále. Kromě procházek v překrásné přírodě se návštěvníkům Lokve nabízí i několik cyklostezek, které měří deset až třicet pět kilometrů.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma