Madridský multikulturní Den Evropy

- Cestování autor: red

Francouzský hip hop, tanečníci z Kypru nebo čeští žongléři. Centrum Madridu o uplynulém víkendu slavilo Den Evropy a nabídlo multikulturní koktejl, kterého se zúčastnilo deset národů z evropské sedmadvacítky.

"Do you speak english?" hledali cizinci mezi sebou společnou řeč. Evropa na chvíli ztratila hranice a hlavním cílem bylo zkrátka se bavit.

Čtyřhodinová nedělní párty v ulicích začala ve čtyři hodiny odpoledne. Madridská čtvrť Lavapiés, která se stala dostaveníčkem národů, byla postupně zaplněna lidmi, kteří v rukou drželi balónky s nápisem akce, popřípadě listovali programem, který se jim dostal teprve do ruky. Právě čtvrť Lavapiés je vyhlášená pro svou etnickou rozmanitost. Dříve spíše nechvalně proslulá kvůli obchodům s drogami, postupem času se ale přeměnila na místo, které při návštěvě Madridu doporučuje nejedna průvodcovská knížka.

Že se slaví Den Evropy byl však, pravda, pro mnohé novinkou. "Právě jdeme kolem a vidíme, že se tu něco děje," překvapeně zahlásila Silvia, jedna z místních, a zvědavě zamířila i s přítelem k pódiu, kde účastnici z Polska předváděli taneční show break dance. Česko mělo své zastoupení v podobě dvojice žonglérů Bratři v tricku.

"Výběr interpreta záležel hned na několika věcech. Potřebovali jsme někoho, kdo nevyžaduje technické zázemí. Mám zkušenost s pouličními divadly a chtěla jsem, aby vystoupení bylo pro všechny věkové skupiny a bylo komunikativní," sdělila důvod, proč padla při pozvání volba právě na duo žonglérů, Adriana Krásová, ředitelka Českého centra v Madridu. Publikum nakonec svými výkřiky "olé" a "bravo" vyloudilo od Čechů Václava Jelínka a Adama Jarchovského tři přídavky.

Mezinárodního duch byl přítomen i díky moderátorské dvojici. Účastníky zvala na pódium Zdenka Josefi, čtyřiadvacetiletá studentka pantomimy z Prahy, a španělská studentka Irene Montes. Oslav v této podobě se poprvé chopila síť evropských kulturních institutů EUNIC. Začátkem roku oslovila několik zahraničních center působících ve Španělsku a navrhla uspořádat na Den Evropy multikulturní pouliční oslavu, které by se mohl zúčastnit kdokoli.

"Každý tu má něco jiného, první ročník je hodně pestrý, je to velmi spontánní a myslím, že ani sama čtvrť nečekala, co sem přineseme a je příjemně překvapená. Je tu spousta lidí. Jsme moc spokojení," hodnotila akci Adriana Krásová.

Den Evropy patří k symbolům Evropské unie stejně jako hymna, motto nebo jednotná měna. Co tedy pro obyvatele členských zemí být občanem EU znamená? "Můžeme mnohem volněji cestovat. Pro mě znamená členství obrovskou výhodu třeba z hlediska studia. Vždyť právě díky tomu studuji už několik měsíců ve Španělsku," řekla Sirpa Riuttalaová z Finska, která pobývá v Madridu v rámci studijního programu Erasmus.

Ve Španělsku kromě dočasně pobývajících studentů narazíte také na spoustu imigrantů. Podle statistických údajů stoupl za posledních deset let počet přistěhovalců šestinásobně. Na nedělních oslavách se v publiku mísili jak Evropané, tak spousta cizinců z Jižní Ameriky, Afriky nebo i Asie. Do osmé hodiny večerní stihlo vystoupit se svými projekty celkem čtyřicet umělců ze Španělska, Rakouska, Kypru, Nizozemska, Polska, Finska, Francie, Rumunska, Česka a Maďarska, které dalo oslavám třešničku na dortu. Na "after party" rozjelo taneční školu a na náměstí se maďarskými rytmy až do setmění vlnili všichni napříč různými kontinenty.

Tagy: Madrid

Zdroje: ČTK