Martina Sáblíková vytvořila rekord sportovního areálu Škodaland

- Cestování autor: Jan Janula

Velký sportovní a rekreační areál, v němž najdou zábavu lidé každého věku, se otevřel za účasti Martiny Sáblíkové na břehu přehrady České údolí v Plzni. Náklady na pětihektarový areál se sportovišti byly 90 milionů korun, peníze dal magistrát Plzně, řekl starosta obvodu Jiří Strobach.

Areál se měl původně otevírat už loni, kvůli zimě a archeologickému průzkumu ale prý stavba nabrala zpoždění.  Proti vyčlenění tak velké částky pro obvod se ještě v minulém zastupitelstvu postavila řada lidí, obvod si ale nakonec kritizovanou stavbu u přehrady, kde se v létě kvůli sinicím nedá koupat, prosadil.

Vstup zdarma

Lidé mohou do areálu zdarma, platí pouze za půjčení sportovního náčiní či pomůcek. K dispozici je např. šest metrů široká a 400 metrů dlouhá dráha pro in-line bruslaře. Svými parametry je to teprve druhá dráha v ČR, splňující podmínky pro závodní in-line okruhy.

"Je to super pro veřejnost, pro děti a ty lidi, kteří mají rádi in-liny, že si tady mohou zabruslit, a hlavně bezpečně," pochválila olympijská vítězka Martina Sáblíková, která na okruhu ustavila rekord na jeden kilometr.

Areál také nabízí největší skate park v Plzni s řadou ramp, skoků a překážek pro skateboardisty, freestyle kola i koloběžky. Příznivci míčových sportů mohou využít hřiště na fotbal, plážový volejbal, basketbal a nohejbal.

Pro děti i seniory

Senioři mají ve svém koutku s altánkem speciální posilovací stroje pro kondiční tréninky starší generace. Pro nejmenší je v areálu hřiště s prolézačkami a herními prvky. Přírodní areál doplňuje hřiště na minigolf, kde je 18 drah na více než 2000 m vyjmenoval starosta.

V červnu se otevře i venkovní plovárna a přírodní jezírko na ploše 1800 metrů čtverečných a hloubce až 2,5 metru. Voda se bude upravovat speciální technologií bez chlóru jen pomocí vícenásobné filtrace a UV lamp.

Bude proto vhodné i pro alergiky a malé děti. Areál doplňuje parkoviště pro 200 aut, hlavní budova se šatnami a sociálním zařízením, restaurací i konferenčním sálem. Obvod plánuje pořádat u přehrady i zábavné a kulturní akce.

Například se mluvilo o balónové show či festivalu ohňostrojů.  Strobach odhadl, že provoz areálu přijde asi na 800.000 korun ročně, sumu plně pokryjí sponzoři. Díky největšímu z nich se areál jmenuje Škodaland.

Zdroje: ČTK