Dnes je neděle 13. června 2021., Svátek má Antonín
Počasí dnes 21°C Polojasno

Mikulov láká i v zimě

Mikulov láká i v zimě
zdroj: tisková zpráva

Mikulov sice prožívá vrchol sezóny v době dozrávání hroznů nicméně ani v této době není určitě od věci do toho malebného městečka zavítat. Zvlášt když turistické informační centrum premiérově láká na zimní prohlídky se svařákem. Do konce března se zde také mají konat karnevaly, koncerty, masopust, filmová a divadelní představení, výstavy...

Některé místní památky mají za sebou docela pohnutou minulost, například zámek. Vypálili ho husité, za Švédské okupace sužoval obyvatele hlad i mor, Napoleonovo vojsko (sám „Velký Bonaparte“ právě v jeho prostorách vyjednal podmínky míru po vyhrané bitvě) sem přivezlo „dárek“ - tyfus...

Kardinálský kloubouk

I přesto se z ran - budova i město - dokázaly vždy brzo vzpamatovat. Za nejvýznačnější zdejší osobnost je obecně považován František z Dietrichstejna, od r.1598 kardinál a olomoucký biskup, jenž přestavěl hrad na moderní rezidenci.

Na počátku sedmnáctého století pak přivedl do města kapucíny a po vzoru italského Loreta jim postavil chýši na sošku pany Marie, která se záhy stala cílem křesťanských poutníků celé Evropy.

Pozornost zaslouží i zdejší zahrada a nakonec vlastně celé centrum Mikulova - ne nadarmo bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci (je tu 112 historických objektů!) - a nedaleký Svatý kopeček se zvonicí a kaplí Svatého Šebestiána.

Záhadná soška

Nedaleko je i rozlohou malá - ovšem významem obrovská - obec Dolní Věstonice, kde v roce 1925 objevil profesor Absolon světoznámou plastiku Věstonické Venuše, menší figurku z pálené hlíny.

Ta se stala naprostým unikátem, nejstarším svého druhu na světě, její nález navíc přepsal dějiny vědy, do té doby se totiž předpokládalo, že v paleolitu (20-30 000 let př. N.L.) keramika ještě neexistovala.

Dodnes se však přesně neví, z čeho byla vlastně vyrobena, poslední moderní průzkum za  pomoci počítačového tomografu pouze potvrdil přítomnost jemné hlíny smíchané s vodou.

Objevil i jeden pikantní detail - na hýždích je dochovaný otisk prstu přibližně desetiletého (zvědavého?) dítěte!

Tuto sošku sice - vzhledem k nevyčíslitelné historické hodnotě - obdivovat ve zdejším Archeologickém muzeu zrovna nelze (je v sejfu Moravského zemského muzea v Brně), předmětů hodných zájmu je v něm přesto dost.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,400 25,480
USD 20,860 21,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma