Miliardář Branson chce vynést turisty do vesmíru

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona chce začít se suborbitálními vesmírnými lety turistů příští rok nebo v roce 2014. Informovali o tom zástupci firmy, která na letošek plánuje první zkušební let své lodi mimo atmosféru Země.

Na kosmický výlet za 200.000 dolarů (3,72 milionu korun) za osobu se přihlásilo skoro pět stovek turistů. Během své výpravy vesmírnou lodí SpaceShipTwo pro šest cestujících a dva členy posádky zažijí několik minut stavu beztíže a z výšky 109 kilometrů budou moci sledovat planetu Zemi na pozadí černoty vesmíru.

Loď SpaceShipTwo má za sebou asi tři desítky zkušebních letů v hranicích atmosféry, nyní pokračují přípravy na první let na raketový pohon. Ačkoliv ho Virgin Galactic, která je jednou z několika společností podnikajících v oblasti vesmírné turistiky, chystala původně na loňský rok, uskuteční se teprve letos.

"Doufáme, že raketový motor bude na vesmírné lodi během letošního roku... chceme být první, ale s nikým nesoutěžíme, toto nejsou vesmírné závody z dob studené války," řekl David Mackay, hlavní zkušební pilot společnosti Virgin Galactic. Tato firma přitom původně předpokládala, že první turisty dopraví do kosmu už v roce 2007. Zpozdil se ale vývoj vesmírné lodi SpaceShipTwo.

Tagy: vesmír cestování turiste miliardář

Zdroje: ČTK