Mississipii je matkou všech řek...

A tento titul nese oprávněně, vždyť svou předlouhou pouť začíná u kanadských hranic, poté protéká dvanácti státy Unie a po čtyřech tisících kilometrech se nakonec vlévá do Mexického zálivu…
Do vybudování železnice byla i hlavní dopravní tepnou amerického Středozápadu, když ji brázdily typické parníky s obřím kolovým pohonem, které dennodenně převážely lidi i materiál - nakonec v některých úsecích fungují dodnes, i když už jen jako turistická atrakce.
Návraty do dětství
Je stále dost zájemců, toužících se - alespoň na chvíli - vrátit do starých, dobrých časů, kdy na podobné kocábce pracoval nenápadný mladík Samuel Lenghorne Clemens, z něhož se později vyklubal slavný romanopisec Mark Twain.
Jeho poutavé knihy o dobrodružstvích dvou kluků, Toma Sawyera a Huckleberyho Finna inspirují i dnes mnohé romantiky k tomu, aby navštívili místa, kde jejich oblíbení hrdinové - či lépe řečeno jejich stvořitel - žili, což je okolí městečka Hannibal v Missouri.
A nebudou ze současnosti ani moc zklamáni, mnohde se toho totiž až tolik nezměnilo, velkolepé domy původních majitelů stále stojí poblíž plantáží, pro jedince s fantazií není těžké představit si, jak na nich od rána do večera v potu tváře dřeli otroci.
I když podle některých historiků je jejich nelidské týrání a bičování spíš literární licence než pravda, v zájmu „plantážníků“ totiž bylo, aby mohli pracovat, a na to museli být zdraví a silní.
zdroj:
tisková zpráva
Otroci se měli?
Zachoval se i dopis přistěhovalce, který píše do rodné Anglie: „Otroci mají hezké domky s krbem a malou zahrádku, pravidelný přísun jídla a několik kusů oděvu, poskytovaných jim dvakrát za rok, o takovém přepychu se může chudým evropským dělníkům jen zdát!!
Pochopitelně to ale až taková idyla nebyla, život v nejistotě, kdy mohli být kdykoli prodáni a nemuseli se už nikdy setkat s vlastní rodinou, určitě příjemný nebyl. Ale jedno plus asi otroctví přece jen mělo, díky němu vznikla typicky černošská hudba.
Z té ostatně vychází většina současných hudebních stylů - tedy kromě těch, které mají na svědomí počítače. Protože měli dispozici jen pár nástrojů a hlavně ty levné - harmonika, atd. - přišly ke slovu různé předměty denní potřeby.
Například valcha, lžíce, ale hlavní vliv měl - a má - nenapodobitelný sborový zpěv. A jelikož mají rytmus opravdu v krvi, dokázali vytěžit z minima maximum.
Hudba a ryby
Stále lze na ulicích mnoha měst vidět místní jak si jen tak pro zábavu hrají a poslouchat je, patří k zážitkům nejen pro hudebního znalce. Další, co tuto oblast proslavilo, je rybolov.
Už Indiáni z kmene Algonquin, kteří mají název veletoku „na svědomí“ - v jejich jazyce znamenalo Misi Sipi - Velká voda - věděli, že je velkou zásobárnou rybích pochoutek, což ostatně platí dodnes, většina těch, co se objeví na americkém trhu, pochází odsud.
I v současnosti ovšem brázdí řeku obávaní aligátoři a velcí hadi, bažiny, z nichž vykukují prastaré vrásčité kmeny, či obrovské trsy cypřišů, pro ně vytváří ideální prostředí, stejně jako pro žáby.
Člověku se ale - i přes všechny ty hrůzostrašné historky vyhýbají - nejen podél břehů, i daleko od nich jsou vidět místní děti, jak se bez obav koupají. Řeka je splavná pro velké říční lodě již od města Minneapolis, to je v délce 3 130 km takže popsat všechna její zákoutí a proměny by bylo spíš na román.
Hezky napsané. Američané mají Mississippi a my zase máme Vltavu. 🙂 Právě Vltavu bychom letos chtěli s manželem sjet. Sama jsem takto na nějaké řece nikdy nebyla, tak moc nevím co od toho čekat. Ale těším se na to. Jen si teda musíme sehnat loď. Jak to tak vypadá, tak tu nám ale asi půjčí tato půjčovna lodí Český Krumlov