Moravskoslezská města se halí do vánoční výzdoby

- Cestování autor: red

Moravskoslezská města se začínají halit do vánoční výzdoby. Například v Ostravě si ji letos vybrali sami obyvatelé, kteří mohli volit mezi osmi návrhy zveřejněnými na webových stránkách města.

Prostor před ostravským magistrátem tak kromě tradičního vánočního stromu v podobě dvanáctimetrového kuželu zdobí andělé nebo bílo-modré girlandy, řekla mluvčí radnice Andrea Vojkovská.

"Korunou výzdoby radnice je pětimetrový anděl u paty věže vyrobený jako unikát pro věž ostravské radnice," uvedla mluvčí. Výzdoba se zkušebně rozsvítila už ve středu večer, od dnešního dne bude radnici zdobit denně až do 6. ledna.

Město si výzdobu pronajalo na dva roky a podle smlouvy může být v příštím roce drobně pozměněna. Pronájem na letošní rok je téměř milion korun. Vánoční strom bude stát také na centrálním Masarykově náměstí, kde by příští sobotu měly začít tradiční vánoční trhy, které doplní i kluziště pro veřejné bruslení.

Jejich součástí budou nejen prodejní stánky s ukázkami tradičních řemesel, ale chybět nebude třeba i oblíbený živý betlém se zvířaty nebo Ježíškova pošta.

Vánoční městečko

Už v pondělí se na náměstí otevřelo vánoční městečko, kde se v kulturním programu chystá například vystoupení Františka Nedvěda a řady dalších umělců a skupin. Chybět nebude ani historická tržnice nebo ukázky vánočních tradic. Letošní náklady na vánoční výzdobu jsou zhruba 600.000 korun. Město kromě zavěšených vánočních symbolů ozdobí také 13 stromů.

V Karviné se výzdoba spolu s vánočním stromem rozsvítila v pátek. Strom bude mimo jiné ověšen ozdobami z výtvarné soutěže žáků karvinských škol. Stejně jako v předchozích letech bude město stát asi půl milionu korun, řekla mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Brzy rozsvítí svou výzdobu i Frýdek-Místek při tradiční akci na náměstí Svobody nazvané Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček, která letos bude ve znamení čertovského řádění. Nové ozdoby město letos nekupovalo, ale asi 100.000 korun vyčlenilo na opravu těch stávajících. Město chystá také trhy a tradiční jarmark.

V Bruntále bude vánoční atmosféra znát už od soboty, kdy se chystá rozsvícení stromu spojené s programem. Jeho součástí bude například pohádka na vánoční motivy.

Tagy: morava slezsko města

Zdroje: ČTK