Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Mošćenice: Kamenná vila nad Kvarnerem

Mošćenice:  Kamenná vila nad Kvarnerem
Placeholder | zdroj: Archiv

Jedno z nejhezčích městeček v severovýchodní části Istrie je určitě město Mošćenice.

Na strmé skále na úpatí hory Učka se tísní středověké opevněné město se svými hradbami a uzounkými uličkami. Těmito uličkami se v středověku procházeli nejdříve Liburnové, jeden z ilyrských rodů. Liburnové se svými malými a rychlými loděmi dělali těžkou hlavu Římanům, kteří po dobytí celé Istrie tyto loďky zařadili do své flotily. Loďky přitom nazývali „liburny“.

V bouřlivé historii město měnilo vladaře, ale odolalo všem zkouškám a dodnes zůstalo zachováno v nejlepším světle. Do Mošćenice se vchází pouze jednou branou, nad kterou je vytesán habsburský erb a domy jsou postaveny tak těsně, že nezbylo místo ani pro jedno náměstí. Městu dominuje kostel Sv. Andrije Apoštola.

Nad Mošćenicou se tyčí kopec Perun nazvaný podle staroslovanského boha hromů, bouře a blesků a mošćenické zahrady a louky zdobí chorvatská národní květina kosatec (chorvatsky perunika), nazvaná podle manželky boha Peruna.

Vrchol Mošćenica skýtá překrásný výhled na Krk, Cres a celý Kvarner a v noci je možné vidět i světla Rijeky. Město Mošćenice, stejně jako všechna stará města, má svého následníka na pobřeží. S městečkem Mošćenička Draga je spojen dvěma pojítky – potokem který teče kaňonem až po městskou pláž, kde se propadá do moře a schodištěm, které obě města spojuje.

Mošćenička Draga je stejně jako blízká Opatije a Lovran turistickým střediskem. Město zdobí promenády u moře a stylové vily. Jedna z nejkrásnějších vil je Vila Zagreb, která nevyniká velikostí, ale kouzelnou architekturou, stále přitahuje pozornost turistů a je častým cílem jejich fotoaparátů a kamer. Oblázky z pláže a mušle jsou oblíbenou výzdobou zdejších domů, což je pochopitelné, protože jsou tyto postaveny doslova na pláži, která v minulosti byla hlavním zdrojem stavebního materiálu a dnes je zdrojem obživy zdejších obyvatel. Turistika a pohostinství jsou zde hlavním zdrojem obživy a Mošćenička Draga se navíc může pochlubit jednou z nejkrásnějších pláží Kvarneru.

Ubytovací kapacity zde nabízí tříhvězdičkové i čtyřhvězdičkové hotely „Mediteran“ a „Marina“, dvouhvězdičkový kemp a dále je k dispozici velký počet apartmánů a pokojů v soukromí a vily. Turisté mohou využít služeb jednoho potápěčského centra, zábavu a aktivní odpočinek nabízí vodní sporty a vrcholné enologické a gastronomické zážitky skýtají četné restaurace a „konoby“.

Hotel „Marina“ je umístěn téměř v centru města, zhruba padesát metrů od moře a oblázkové pláže. Ubytovací kapacita hotelu je 178 plně klimatizovaných pokojů a v neposlední řadě se nabízí i wellness centrum. Hotel „Mediteran“ je v centru, těsně vedle přístavu a nabízí výhled na překrásnou pláž a ostrov Cres. Hotel je intimnějšího rázu a k ubytování skýtá 69 pokojů.

Kemp „Autokamp Draga“ se nalézá pod hlavní silnicí do Puly, zhruba padesát metrů před vjezdem do Mošćeničké Dragy. Kemp nabízí ubytování ve stanech,  obytných přívěsech a vozech. Kapacita kempu je až 400 osob a otevřen je vždy od 15. března do 15. října. Kemp je částečně oddělen od města a jeho centra a nabízí tak klidnou dovolenou.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma