Mount Everest stále láká

- Cestování autor: Jan Janula

Distribuční společnost Outdoor Films uvádí do kin další filmové pásmo složené z adrenalinových a sportovních snímků. Tentokrát jde o filmy vypovídající o životě a smrti na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Premiérová projekce pásma s názvem Everest se uskuteční dnes v pražském kině Atlas.


Téměř dvouhodinový program je složený ze tří dokumentů. Režisérem prvního je Jindřich Procházka a natočil ho v ostravském studiu České televize pod názvem Ve stínu bohyně matky země. Vypráví o českých a slovenských horolezcích, kterým se podařilo vystoupit na tento vrchol, a o historii československých horolezeckých expedic.

Okno do nebe

Druhý snímek má název Okno do nebe, trvá 23 minut a jeho tvůrcem je někdejší pražský primátor Pavel Bém. Je dokumentem nejenom o jeho úspěšném výstupu na nejvyšší vrchol planety, ale také o náboženských obřadech a duchovním životě místních obyvatel.

Poslední snímek se jmenuje Everest - Juzek Psotka a v roce 2007 ho natočil slovenský filmař Pavol Barabáš. Jeho hrdina Jozef Psotka je jednou nejvýraznějších osobností slovenského horolezectví.

I on stál na vrcholu Mount Everestu; patřil do staré školy horolezců, která nehleděla v horách na naplnění ambicí, ale mystického spojení s přírodou. Jeho pozoruhodný život byl velkým příběhem dosahování nejvyšších vrcholů světa - z Everestu se nevrátil.

Na kolech přes Himaláje

Dalším pásmem, které bude společnost Outdoor Films distribuovat, je Mrazivý dech pólu. Bude se zabývat dobýváním Severního a Jižního pólu včetně výstupu na nejvyšší mrazivé ledovcové štíty Antarktidy.

V současnosti Outdoor Films distribuuje také úspěšné filmové pásmo Carstensz, které se skládá z dokumentárních snímků Pavla Barabáše Carstensz - sedmá hora, Bhútán - hledání štěstí a Na kolech přes Himaláje.

Každoročně také organizuje Mezinárodní festival outdoorových filmů, který je podle organizátorů největším filmovým putovním soutěžním festivalem na světe. Letos se uskuteční od 15. října do 3. prosince ve 27 městech České republiky, Slovenska a Polska.

Pásmo snímků o dobývání Mount Everestu bude během dubna uvedeno také v Kolíně, Kroměříži, Kyjově, Trhových Svinech, Náchodě, Hradci Králové, Ostravě a v Heřmanově Městci.


Zdroje: ČTK