Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Muzeum pod širým nebem nese jméno Florencie

Muzeum pod širým nebem nese jméno Florencie
zdroj: Profimedia.cz

S Florencií jsou nerozlučně spjata jména mnoha velkých umělců jako třeba Michelangelo, Botticelli, Alighieri, Boccacio či Petrarca. Ještě když jsme přijížděli k městu, netušili jsme, že se s těmito perlami renesance seznámíme prostřednictvím autosafari.

zdroj: Profimedia.cz

Přijížděli jsme k Florencii s malou mapkou středu města v průvodci z řady Lonely planet, podle které jsme měli najít kemp Michelangelo ležící kdesi v centru. Po několikátém dotazu nám konečně jeden turista prozradil, že ví, jak se tam dostat. Tak jsme vyrazili křivolakými ulicemi, nad kterými se tyčily dómy a kampanily. Uličky však byly stále tenčí, v posledku zavalené zástupy fotografujících turistů, které jsme hrnuli před sebou. V podstatě to bylo jako přejet autem pražský Karlův most; značku zákazu vjezdu jsme nikde neviděli. Přesto bych tento způsob seznámení se s Florencií nikomu nedoporučoval, neboť naše cesta, na které už beztak nebylo kde se otočit, náhle končila neprostupnou zdí. Naštěstí se zde nabízela ještě užší odbočka, tentokrát však jen pro skútry.

Karabiniéry jsme neviděli, tak jsme rychle projeli a jako bonus k autosafari si přidali trochu adrenalinu. Když nám pak na dotaz, že hledáme kemp Michelangelo, odpověděli: „Michelangelo is dead,“ už nás to nedokázalo rozhodit a raději jsme se orientovali podle mapy.

Leťte s námi do slunné Itálie!

zdroj: Profimedia.cz zdroj: Profimedia.cz zdroj: Profimedia.cz zdroj: Profimedia.cz

Katalog pro UNESCO

Všechny další zážitky už pak byly jen kulturní. Vždyť architektura Florencie je něco jako katalog památek UNESCO. Kupole dómu Santa Maria del Fiore majestátně ovládá panoráma města, zblízka jsou vidět pruhy obložení z bílého, zeleného a růžového mramoru. Sousední kampanila slouží jako zvonice katedrály a je jednou z nejkrásnějších v Itálii. Dále zde nalezneme slavný Ponte Vecchio, most, jenž se stal legendou, náměstí Piazzale Michelangelo s kopií sochy Davida, Piazza del Duomo anebo Palazzo Vecchio podobný středověkému hradu, kterému vévodí 95 metrů vysoká věž. Florencii slouží jako radnice.

Každá prohlídka začíná nebo končí na Piazza del Signoria s muzeálními expozicemi, Neptunovou fontánou a řadou dalších soch, které jakoby ledabyle rozhozené po náměstí vytvářejí onu představu muzea pod širým nebem, za kterou se do Florencie jezdí z celého světa.

Slavní Florenťané

Na pouhý výčet památek a zajímavostí by nestačila ani celá série takovýchto článků, a tak se raději pokusím pojmenovat genia loci, který za tím vším tkví. Ocitáte se přeci na místě, kde žili krom slavných malířů, sochařů a architektů také lidé vládnoucí perem. Pro básnivé povahy jsou zde Dante a Petrarca, pro lidi milostné touhy Boccaccio a pro politiky Machiavelli.

Slavná Churchilova slova o tom, že nikdy v dějinách nevděčilo lidstvo tak malé skupině lidí za tak mnohé byla sice původně určena letcům, kteří vyhráli válku o Británii, ale mohla by platit i o Florencii, kde se zrodilo tolik géniů, že dodnes plní knihovny a muzejní sály celého světa. Leonardo da Vinci tu nejen namaloval nejslavnější obraz lidstva, Monu Lisu (modelem seděla Florenťanka), ale posunul tolik vědních oborů o takový skok dopředu, že se zdá, jako by jeho mozek ani nepocházel z tohoto světa.

Připomínám, že se zabýval matematickými výzkumy, lékařskými pokusy, vysoušením močálů, zavedl pojem dynamické energie, stanovil základ setrvačnosti, zdokonalil stavbu mostů, techniku dobývání hradů a známé jsou i jeho studie tanku, jízdního kola, vrtulníku, rogala, či dalších vynálezů pochopených až mnoho století po jeho smrti. Ale i takový titán musel o své postavení génia soupeřit s Michelangelem Buonarotim, rivalem ze stejného města. Ten mu vyfoukl zakázku na sochu Davida, dnes nejznámější sochu na světě. Zatímco Leonardo je prototypem umělce a vědce, Michelangelo je nábožensky zaníceným umělcem.

Více se dočtete na Houser.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma