Na Novém Zélandu budou mít kuřáci smůlu

- Cestování autor: Jan Janula

Nový Zéland by měl zásadně omezit dovoz a používání tabáku a usilovat o to, aby se země do roku 2025 stala jako první na světě zcela nekuřáckou. Doporučil to alespoň novozélandský parlamentní výbor.

Návrh na drastické omezení kouření uvítali místní zdravotníci a opatrně ho podpořila i vláda, která uvádí, že kouření je zlozvykem představujícím zdravotní ohrožení, ale že bude velmi těžké ho zcela vymýtit.

Kuřáci zamořují čistý vzduch

Jedinou další zemí prosazující obdobnou politiku je Finsko, které plánuje stát se nekuřáckou zemí do roku 2040, uvedl šéf novozélandské protikuřácké skupiny Action on Smoking and Health Ben Youdan.

Himálajské království Bhútán sice prodej cigaret zakázalo v roce 2004, ale "dostupnost tabáku tu od té doby nijak podstatně nepoklesla", dodal.

Zhruba 20 procent ze 4,4 milionu obyvatel Nového Zélandu kouří, ale mezi domorodými Maory je kuřáků asi 40 procent.

Zákaz kouření byl prý dobrý pro všechny obyvatele. "Cíl je jednoduchý: Chceme do roku 2015 snížit na polovinu spotřebu tabákových výrobků a do roku 2025 udělat z Nového Zélandu nekuřáckou zemi," uvedla zpráva.

Cena cigaret dramaticky stoupne

Vláda by podle ní měla financovat reklamní kampaně vyzývající kuřáky, aby se svého zlozvyku zbavili. Každý rok by měla snížit kvóty pro dovoz cigaret, zvýšit jejich cenu nad hladinu inflace a snížit kvóty na bezcelní dovoz tabákových výrobků.

V uplynulých měsících už novozélandská vláda uvalila třicetiprocentní zvýšení daní na tabákové výrobky a zakázala kouření ve věznicích, kde tento zákaz vstoupí v platnost od července 2011.

Už od roku 1989 Nový Zéland zakazuje kouření na všech vnitřních pracovištích, stejně jako ve výtazích, klubovnách, taxících či kostelech.

Kouření je zakázáno ve školách, střediscích péče o děti a na všech místech, kde se shromažďují mladí lidé.

Zdroje: ČTK