Na Výstavišti Brno možná bude centrum vědy a zábavy za 600 mil.

- Cestování autor: red

V pavilonu D na brněnském výstavišti možná vznikne nové centrum pro zábavnou popularizaci vědy a výzkumu. Jihomoravský kraj, město Brno a partneři z akademické sféry usilují o dotaci 600 milionů korun, jež by umožnila odkoupení pavilonu od Veletrhů Brno, jeho opravu a vybavení.

Pokud peníze získají, takzvané Moravian Science Centre (Moravské středisko vědy) se otevře veřejnosti v září 2013. Novinářům to dnes oznámili členové přípravného týmu.
Představitelé samosprávy si od interaktivního vědeckého centra slibují například zvýšení počtu turistů a oživení veletržního areálu.

Ten by však přišel o část plochy pro veletrhy. Hrubá výstavní plocha přízemí pavilonu D je 4600 metrů čtverečních, dalších 1760 metrů je na galerii. Celé výstaviště má nyní asi 130.000 metrů čtverečních čisté výstavní plochy. Přípravný tým má předjednaný odkup pavilonu, připravuje podání žádosti o dotaci a již zadal podklady pro stavební povolení.
"Projekt podporuje popularizaci vědy, hlavním cílem je zvýšit zájem především mládeže, aby se tímto směrem pustila výuka a výchova mladé generace," řekl náměstek hejtmana Václav Božek (ČSSD).

O  využití pavilonu se hovoří už delší dobu, hlavně poté, co Veletrhy Brno vloni otevřely moderní pavilon P. Autoři projektu chtějí vnitřní prostor haly D rozdělit do pěti částí. V herně se děti seznámí se základními fyzikálními principy. Oddíl nazvaný Planeta vědci věnují Zemi a přírodním živlům. V expozici Civilizace představí témata jako domov, sídla a doprava. Na lidské tělo, smysly a mozek se zaměří oddíl Člověk. "Uvažujeme o exponátu lidského srdce, jímž by se dalo procházet," popsal koordinátor projektu Ivo Minařík. V poslední části návštěvníci prozkoumají živý i neživý mikrosvět.

"Ten projekt je ve střední Evropě průkopnický. Žádost má několik set stran, je v ní přesně popsáno 400 exponátů," uvedl Petr Chládek z Jihomoravského inovačního centra. Do vědeckého střediska by podle ředitele Regionální rozvojové agentury Vladimíra Gašpara mohlo přijít až 200.000 návštěvníků ročně. V České republice funguje na podobném principu Techmania v Plzni a IQPark v Liberci.

Kvůli projektu je nutné pavilon D opravit a částečně přestavět. Základní dispozice je nutné ponechat beze změn kvůli památkové ochraně, uvedl architekt Vladimír Pacek. Architekti však chtějí zcela změnit přístup do pavilonu, k čemuž jim pomůže dostavba organického tvaru. Nyní se totiž do pavilonu vchází z areálu výstaviště, po rekonstrukci bude stavba přístupná také z druhé strany.

Dalším problémem k vyřešení jsou prosklené stěny, které nevyhovují dnešním požadavkům. Stávající nosná konstrukce je prorezlá. Stavbaři ji nahradí zcela novou konstrukcí s kvalitnějšími zdvojenými skly. "Dokonce uvažujeme o tom, že přímo ve sklech budou solární články," podotkl Pacek. Solární technologie by zvýšily cenu, ale zase by se mohla stát součástí expozice a zajímavostí stavby.

Tagy: zábava Brno Věda výstaviště park

Zdroje: ČTK