Na Zlínsku se otevřel Baťův kanál, zájem o pobyty na obytných lodích je veliký

- Cestování autor: Jan Janula

Sezona na jedné z největších atrakcí Zlínského a Jihomoravského kraje - Baťově kanálu - začala teprve včera, vícedenní pobyty na obytných lodí jsou ale již takřka vyprodané.

"V současné době lodí na Baťově kanálu je tolik, že nejsme schopni je dopočítat. Někteří je pořád kupují a přihlašují. Rozhodně víme, že už jsme ve druhé stovce," poznamenal Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Obytné lodě jsou vyprodané

Dodal, že vzhledem k "poměrně liberální legislativě" významně přibývá zejména plavidel v kategorii do 12 osob. A právě zde patří stále více oblíbené obytné lodě, které turisté častěji žádají pro vícedenní plavbu. "Ty už jsou nyní prakticky vyprodané," upozornil.

Provozovatelé Baťova kanálu očekávají, že se letošní návštěvnost vrátí na čísla z roku 2009, kdy sem zavítalo takřka 70.000 turistů. Loni toto číslo kleslo o asi čtvrtinu, mohly za to povodně a nepříznivé počasí.

Meziročnímu navýšení návštěvnosti má pomoci i zrekonstruovaný kemp Pahrbek a opravený areál u známé technické památky Výklopník v Sudoměřicích.Obě investice podle Bártka unikátní vodní cestu významně zatraktivňují.

"V tomto směru mají podnikatelé podél Baťova kanálu, kde své služby rozšiřovat a zkvalitňovat. Nutné je ale dodat, že se tomu tak každý rokem děje. A kdo zvyšoval ceny, takřka vždy to bylo v souvislosti s nějakou investicí, rozšířením nabídky," upozornil.

Kromě vody i cyklostezky

Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji má na svých březích od loňska 12 kilometrů nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem.

"Cíl vybudování infrastruktury, přístavišť a cyklostezek, podél Baťova kanálu je takřka naplněný a teď to zůstává na podnikatelích, aby vodní cestu zatraktivňovali," komentovala Irena Brabcová, starosta Napajedel a místopředsedkyně Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.

Připomněla, že zhruba za měsíc Napajedla otevřou další kousek cyklostezky, a to mezi Pahrbkem a Spytihněví. Podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Hrdé se v příznivém počasí víkendové špičky na cyklostezkách podél vodní cesty šplhají až na 2500 cyklistů denně.

Tagy: doprava turistika

Zdroje: ČTK