Dnes je neděle 13. června 2021., Svátek má Antonín
Počasí dnes 21°C Polojasno

Nassfeld - Čechy nejoblíbenější rakouské středisko

Nassfeld  -  Čechy nejoblíbenější rakouské středisko
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Ačkoliv leží Nassfeld docela stranou hlavního rakouského lyžařského ruchu, patří k deseti nejznámějším areálům Rakouska a je dokonce českými lyžaři tím absolutně nejnavštěvovanějším jednotlivým centrem u našich jižních sousedů.

Má nadprůměrnou kilometráž sjezdovek, je členitě rozložený po několika vrcholcích a plně propojený lanovkami. A díky vápencovým vrcholkům, převaze příjemně červených sjezdovek a statistikám slunečního svitu má i italského ducha.

Na hranicích Itálie

Nassfeld je průsmyk dělící rakouské Korutany od Itálie obklopený řídce zalesněnými svahy, jako stvořenými pro „střední třídu“ širokých, červených sjezdovek.

Horská silnice do sedla, centra lyžařského areálu, dlouze stoupá, ale díky ultradlouhé kabinkové lanovce Millenium Express je snadné nastoupit již hluboko v údolí v Tröpolachu.

Po 17 minutách jízdy stanete přímo na centrálním vrcholku Madritsche. Přibližovací lanovka z údolí překonává členitý terén, který nedovoluje trasovat přímý sjezd do údolí – ten začíná na nejsevernějším výběžku areálu a po 7,6 km se dovine zpět do Tröpolachu.

Lyžařské terény potěší přehledností a přívětivostí a zejména impozantní horskou kulisou – areál je situován do téměř „dolomitské“ krajiny výrazně tvarovaných vápencových hor plné hotských kotlinek.

Naopak neoslní absolutní nadmořskou výškou ani převýšením, které nejčastěji dosahuje okolo 500 m. Právě proto ale velmi vyhovuje středně náročnému lyžaři, o čemž svědčí rok od roku stoupající počet návštěvíků – nejen z blízké Itálie a Slovinska, ale i z Česka.

Italské slunce

Nassfeld se může pyšnit „italským“ počtem slunečných dnů, ale velmi dobré jsou i sněhové statistiky. Přívaly sněhu jsou přitom závislé na vlhkém proudění od Jadranu.

Ale i v opačném případě, kdy se peřiny sněhu sypou na severu Alp a do těchto končin již mnoho nepřinesou, nezůstává Nassfeld na suchu – při severním proudění totiž bývá dostatečný mráz a plošný a kapacitní zasněžovací systém může běžet naplno.

Hlavní centrum areálu leží v okolí vrcholu Madritsche, z něhož je možné sjezdy a výjezdy vesměs expresními sedačkovými lanovkami nebo kabinkami dosáhnout i zbývající vrcholky.

Start Carnia, odkud vede sjezd do údolí, Troghöhe s náročnějšími tratěmi, anebo Gartnerkofel s nejpůsobivější skalní kulisou a odpoledním sluncem.

Pisty jsou velmi široké a z drtivé většiny červené, v nejvyšších partiích  je vytyčeno i osm neupravovaných pasáží pro lehčí freeridové sjezdy. Horní partie sjezdovek se nacházejí na otevřených stráních a s ubývající nadmořskou výškou se pomalu noří do jehličnatých lesů.

Horské chaty lákají

Horské chaty na svazích už jsou italsky početné a nabízejí příjemný mix místní i italské kuchyně, přímo v průsmyku je možné dát si silné presso nebo pizzu přímo v italských podnicích za hranicí. Mimoto je přímo v areálu i mnoho ubytovacích možností.

V bezprostřední blízkosti nassfeldských sjezdovek jsou dvě upravované běžecké tratě. Mnoho desítek kilometrů dalších tratí pro běžkaře jsou rozmístěny v okolí (například poblíž Hermagoru a u jezera Weissensee) – dohromady úctyhodných 300 km upravených stop.

Ve středověku byl průsmyk oblíben obchodníky, ale poté jej zastínila jiná sedla v okolí. Silnice sem byla postavena až za 1. světové války – dnes sem vede z rakouské strany kvalitní, i když serpentinovitá cesta, z té italské je příjezd mnohem méně komfortní. Kuriozitou je 220m tunel se 180° zatáčkou.

Ski data

oficiální web: www.nassfeld.at/cz

sezóna: začátek prosince – polovina dubna

nadmořská výška: 600–2 002 m n. m.

přepravní kapacita: 44 000 os./hod.

17x vlek – 1x sedačka – 7x sedačka expres – 5x kabinka

27% % modré – 63% % červené – 10% % černé

celkem sjezdovek: 111 km

zasněžování: 111 km

skipas

dospělí 1 den: 40 EUR

dospělí 6 dní: 194 EUR

děti (1996-2004) 1 den: 20 EUR

děti (1996-2004) 6 dní: 99 EUR

Archiv SNOW / rh – www.snow.cz

Infobox:

Infobox:

Infobox:

Časopis SNOW 56 (listopad 2010) obsahuje skipas zdarma do Nassfeldu. V on-line atlasu lyžařských středisek na www.snow.cz najdete více než 200 středisek včetně popisu, cen skipasů a dále sněhové zpravodajství nebo předpověď počasí.

 
   

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,400 25,480
USD 20,860 21,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma