Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021., Svátek má Vratislav
Počasí dnes -1°C Občasné sněžení

Nejmenší evropský stát Vatikán rozhodně stojí za návštěvu!

Nejmenší evropský stát Vatikán rozhodně stojí za návštěvu!
zdroj: Profimedia

Pokud v létě při svých cestách zavítáte do Itálie, rozhodně nezapomeňte navštívit hlavní město Řím a v něm nejmenší stát v Evropě – Vatikán.

Hlavní město Itálie patří určitě k nejzajímavějším metropolím na světě. Součástí tohoto krásného města plného památek je i maličký stát Vatikán. Ten se díky své rozloze 0,44 čtverečných kilometrů řadí k jednomu z nejmenších států na světě. Nejvýznamnější osobou a hlavou státu je papež, v současné době je jím Benedikt XIV., kromě něj žije ve státě ještě dalších 443 osob.

Vatikán však není známý pouze díky své malé rozloze a papežem, ve státě se totiž nachází mnoho muzeí a pamětihodností, které byste si neměli nechat ujít. Pokud se rozhodnete si všechny tyto památky prohlédnout, obrňte se dopředu velkou trpělivostí. Ta totiž bude potřeba do dlouhých front u vstupu.

Sídlo papeže

Jako první určitě stojí za vidění Svatopetrské náměstí, které je řazeno k nejkrásnějším veřejným místům na světě. Na tomto náměstí se nachází známý Apoštolský palác, jinak nazývaný také Papežský palác. Tento palác je sídlem papeže a skládá se z několika budov, dohromady má něco kolem 1000 místností. Apoštolský palác je lidem znám například i z televize, z přímých přenosů papežova kázání.

Bazilika sv. Petra

Nemohl by to být ani teokratický stát, kdyby neměl svojí vlastní baziliku. Vatikán má pro to hned 4 baziliky a tou nejvýznamnější je právě bazilika sv. Petra. Bazilika byla postavena již v 1. století našeho letopočtu na místě, kde byl pohřben umučený sv. Petr. Od té doby chrám prošel mnohačetnými opravami. V podzemí této baziliky se nachází hroby papežů či katolických panovníků.

Jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě a Apoštolský palác
Jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě a Apoštolský palác

Vatikánská muzea

Jedním z míst, kde se nachází nejvíce uměleckých sbírek je právě Vatikán. Vatikánská muzea se nacházejí ve více než 10 000 sálech a kdybyste je všechny prošli, nachodíte až 7 kilometrů. Návštěvníky však více než sbírka klasických děl či egyptských vykopávek zajímá Sixtinská kaple.

Ta byla postavena na příkaz papeže Sixta IV. a tvoří ji obdélníkový prostor. Ten je zdoben pouze freskami od renesančních malířů. Tou nejobdivovanější je Poslední soud Michelangela. Aby si návštěvníci uvědomili, jak je toto místo posvátné, nesmí se v kapli mluvit.

Strop Sixtinské kaple - vrcholné dílo Michelangela
Strop Sixtinské kaple - vrcholné dílo Michelangela

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 9.12.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,400 25,500
USD 22,370 22,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma